Sahnede ‘Sürüne Sürüne Erkek Olmak’

Sahnede ‘Sürüne Sürüne Erkek Olmak’

Pınar Selek’in, zorunlu askerlik üzerine sosyolojik araştırma kitabı “Sürüne Sürüne Erkek Olmak” tiyatroya uyarlandı. Tiyatro Alesta ekibi tarafından aynı adla sahnelenen oyun, zorunlu askerlik hizmeti sırasında yaşananları, doğudan tanıklıklarla aktarıyor. Orçun Ucal’ın yönettiği oyun 9 Ocak’ta Bursa’da SanatMahal’de, 14-21 Ocak’ta İstanbul’da Kumbaracı50 sahnesinde, 29 Ocak’ta ise İstanbul Kadıköy’de Theatron’da izlenebilecek. 

2014 yılında kurulan ve “Erkek Parkı” adlı oyunlarını sergilemeye devam eden Tiyatro Alesta’nın bu yeni oyununda Nevra Ayşem Savaşçı, Mehmet Şerif Tozlu, Oğuz Gülen ve Eser Cebecioğlu rol alıyor.

Oyun, ekip tarafından, şu sözlerle tanıtılıyor:

“Yaşayanlar olarak zorbaların, zincirin, baskının ve dayatılan kimliklerin ağır yükünün altındaki bu dünyada nefes alıyoruz. Gözümüzü açtığımız andan itibaren toplumun üstümüze yıktığı mı, yoksa bizim korunmak için devirip, altında kaldığımız bir kimlik midir bu bilinmez.

Tarih boyunca süre gelen bu sistemin bir yıkım olduğunu gören ve aktaran Pınar Selek‘in araştırmasından yola çıkarak, sistemin tavanı yüksek, yatakları dar koğuşlarında olup bitenlere eğiliyoruz.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal