Sagrada Familia inşaatında sona yaklaşılıyor

Sagrada Familia inşaatında sona yaklaşılıyor

İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan modern mimarinin öncülerinden sayılan tam adı “Templo Expiatorio de la Sagrada Familia” (Kutsal Aile Kefaret Tapınağı) olan Sagrada Familia (Kutsal Aile) Bazilikası, dahi mimar Antoni Gaudi tarafından 1883 yılında yapılmaya başlanmış fakat Gaudi’nin 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalmıştı.

Bazilikaya eklenen altı yeni kule ve 172 metre uzunluğuyla en yükseği Hz. İsa Kulesi’yle Sağrada Familia, Avrupa’nın en yüksek dini yapısı olacak. Bazilikanın baş mimarı Jordi Fauli, katıldığı bir konferansta, inşaatın Gaudi’nin ölümünün yüzüncü yılında yani 2026 yılında tamamlanacağını söyledi.

Fauli ayrıca inşaatın bitiminden sonra süslemelerin ve dekorasyonun ne zaman tamamlanacağını kestiremediklerini, tamamen bitmesinin 2030 veya 2032 yılına kadar sürebileceğini ifade etti.

İnşaat tamamlandığında bazilikanın üzerinde birbirinden farklı yüksekliklere sahip tam 18 adet kule olacak. Kuleler, Meryem ve Matta, Markos, Luka ve Yuhanna incilleriyle Hristiyanlık’taki farklı figürleri temsil ediyor ve yükseklikleri bu hiyerarşiye göre belirlendi.

Katedral, Hz. İsa’nın hayatı ve öğretileri tasvirlerinin yer aldığı girift ağaç oymalarının olduğu sütunlarla destekleniyor. Böylece Sagrada Familia’yı dolaşırken sanki ormanda dolaşmaya çıkmış gibi bir his yaratıyor.

Katedralin iç mekânının büyüklüğü ise hayli şaşırtıcı. Gaudí bu mabedi 10 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayacak şekilde tasarladı. Ünlü mimar oyma kulesi, anıtsal bronz kapısı, alengirli cepheleri ve ferah iç mekânıyla eserinin hem bakanları hem gezenleri büyülemesini isteyen bir mimari tasarım geliştirdi.

Kilisenin doğuda Doğuş (Nativity), batıda Tutku (Passion) ve güneyde henüz tamamlanmamış İhtişam (Glory) adında üç cephesi var. Doğuş cephesi, 1894-1930 yıllarında inşa edilen ilk cephe. Milada yani İsa’nın doğumuna adanan bu cephe, Gaudí’nin natüralist tarzını yansıtan doğadan resimler ve sahnelerle süslenmiş.

1987’de tamamlanan ve diğer cephelere göre nispeten sade görünümlü olan Tutku cephesi ise İsa’nın çarmıha gerilişini; İhtişam cephesi de tanrıya giden yolu temsil ediyor.

Bütçesi 25 milyon Avro olarak duyurulan bazilikanın yapımı ziyaretçilerinden toplanan sembolik yardımlarla devam ediyor. 

Kaynak: DezeenGuardian

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal