Saddam Hüseyin ve edebiyatçı diktatörler

Saddam Hüseyin ve edebiyatçı diktatörler

Saddam Hüseyin’in 2002 ya da 2003’te yazdığı kurgu romanı ”Defo Git Lanetli”, yıl sonunda İngilizce basılacak. Yayıncılarının söylediğine göre kitap, “Game of Thrones” ve “House of Cards” gibi dizilerin bir karışımı.

Tarihi bir savaş ortamında geçen kitap, çok eskiden Fırat kıyısında yaşayan ve düşman istilasıyla karşı karşıya kalan bir kavim hakkında. Ancak kitabın politik alt yapısında, düşman olarak tanımlananlar açıkça ABD ve İsrail’i temsil ediyor. Ayrıca kitapta belirgin bir şekilde Dünya Ticaret Merkezi’nin sembolü olan iki kule figürü de var.

En meşhuru, kendini değersiz hisseden bir kadın kahramanın (Irak) kocası (ABD) tarafından eziyet gördüğü ve zalim ancak anlayışlı krala (yazarın kendisi) aşık olduğu “Zabibah ve Kral” romanı olmak üzere dört kurgu kitabıyla Saddam Hüseyin, “diktatör edebiyatı”nın en başarılı isimlerinden biri ancak rakipsiz değil. Muammer Kaddafi’nin kısa öyküleri de daha önce “Escape to Hell” (Cehennemden Kaçış) ismiyle İngilizce kitaplaştırılmıştı.

Saddam’ın milliyetçi alegoriye ya da mesellere olan tutkusunu, Kuzey Kore’nin eski liderleri eski liderleri Kim İl-sung ve Kim Jong-il de paylaşıyor. Her iki lider de, komünist münzevi krallıkların düşmanları yendiği sembolik hikâyeleri kapsayan çocuk öyküleri yazdılar. Kim Jong-il’in masalında çocuklar, köylerini kuşatan canavarlara karşı savaşıyordu. Kim İl-sung’un kahramanı kelebek ise diğer hayvanlara eziyet eden bir yavru horozu ya da ABD’yi önlüyordu.

Saddam, Kaddafi ve Kim Jong-il’in öldüğü geçtiğimiz on yılda edebiyat tutkunu diktatörlerin dönemi kapanmış gibi görünüyor ancak saltanatı süren bir otokrat var ki, öz geçmişinde kurguya rastlamak mümkün. Türkmenistan’ın eski lideri Saparmurat Türkmenbaşı’nın kendi anıları, tarih ve ruhani tavsiyeleri karıştırdığı “Ruhname”si, halen ülke okullarında zorunlu olarak okutuluyor. Ancak, en az kendisi kadar tuhaf bir kişi olan selefi Kurbankulu Berdimuhammedov (doğum gününde Jennifer Lopez’e şarkı söyletmesi, 21 metrelik kendi altın heykelini diktirmesi ve uçaklara dahi kendi portresini astırmasıyla tanınır) da oldukça aktif bir yazar. 2013 yılında yazdığı ve babası ve “çocukken öğrendiği muhteşem hayat dersleri” hakkındaki otobiyografik kitabı “Mutluluğun Kuşları” yazdığı kitaplardan sadece bir tanesi.

Son on yıllarda yaşayan ve kitaplara meraklı olan liderlerle ilgili en alışılmadık şey, halen görevdeyken yazmaları (hatta Saddam’ın halen akın yaparken yazmış olması). Buna karşılık, önceki liderler çoğunlukla kariyerlerinin başındayken roman yazmaya girişmişlerdir. Napoleon 26 yaşındayken, genç bir askerin talihsiz aşk hikayesini anlattığı “Clisson et Eugenie” isimli bir romantik-trajedi novela yazmıştır. Mussolini’nin abartılı tarihi-romantik romanı “The Cardinal’s Mistress”, 17. yüzyılda geçer ve 1909 yılında sosyalist bir gazete tarafından tefrika olarak yayınlanmıştır. Kitap, 20 yıl sonra “II Duce” (2. Lider) lakaplı Benito Mussolini iktidardayken yayımlanmıştır.

Saddam Hüseyin’in “Defol Git Lanetli” kitabı, 2005 yılında Akis Kitap etiketi ile Türkçeye çevirildi. Şu an piyasada bulunmayan kitabın ikinci el kopyalarını internet üzerinden edinmek mümkün.

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal