Sabitfikir’e küçük İskender tepkisi: ‘Yazılarımızı kaldırın, adımızı listeden çıkarın’

Sabitfikir’e küçük İskender tepkisi: ‘Yazılarımızı kaldırın, adımızı listeden çıkarın’

2009 yılında kurulan edebiyat dergisi Sabitfikir’in, derginin hem kurucuları hem de ilk yazarlarından şair küçük İskender’in vefatının ardından haber ve taziye mesajı yayımlamaması üzerine derginin eski yazarları tepki gösterdi.

Doğan Medya Grubu’ndan Turkuvaz Medya Grubu’na geçen Sabitfikir’in genel yayın yönetmeni Mustafa Akar, şu açıklamada bulundu:

“Birincisi, genelde sitede taziye mesajı yayınlamıyoruz, basılı dergide anmayı tercih ediyoruz. İkincisi, rahmetlinin şiirini beğenmek gibi bir zorunluluğum mu var?”

Bunun üzerine Mahir Ünsal Eriş, Irmak Zileli, Sibel Oral, Altay Öktem gibi yazarlar, dergide yayımlanan yazılarının kaldırılmasını ve isimlerinin yazar listesinden çıkarılmasını talep ettiler.

Irmak Zileli: “Sabit Fikir’deki yazılarımı neden çektiğimi soran ve meseleyi bilmeyen okurlara burdan açıklama gereği duydum. küçük İskender’in ardından Sabit Fikir yayın yönetmeni Mustafa Akar taziye/haber yayınlamayıp üstüne gerekçe olarak kişisel beğenisini öne sürmüş.”

Sibel Oral: “Yazılarımı ve yazar listesinden ismimi web sitenizden çıkarmanızı rica ediyorum”

Mahir Ünsal Eriş: “Yazılarımın derginizin internet sitesinden kaldırılmasını rica ediyorum”

Altay Öktem: “Benim yazarı olduğum Sabitfikir bu Sabitfikir değil. Neden hala yazar kadrosunda adım var. Bir zahmet çıkarır mısınız oradan. Yazılarımı da tabii.”

Sabitfikir’in kurucu genel yayın yönetmeni Elif Bereketli ise şu açıklamayı yaptı:

“İskender… SabitFikir’i birlikte kurduk, birlikte büyüttük. Bu derginin en güzel zamanlarının mimarlarından biri de sendin. SabitFikir’e verdiğin emek için sana derginin eski yayın yönetmeni olarak çok teşekkür ederim. Okurun olabilmek onurdur. Hoşçakal cesur insan.”

Dergi, daha sonra “küçük İskender’e veda” başlıklı bir yazı yayımladı. Yazıda şöyle denildi:

“Bir süredir kanser tedavisi gören Türk edebiyatının değerli isimlerinden küçük İskender dün sabah saatlerinde hayata veda etti. Şairin cenazesi bugün Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Kendine özgü tarzıyla pek çok farklı türde eser üreten, bir dönem SabitFikir’in de yazarlığını yapmış küçük İskender’i saygıyla anıyoruz.”

Eşcinsellik sansürü

Öte yandan dergi, hafta başında bir sansür haberiyle gündeme geldi.

A7 Kitap’ın vermek istediği ilan, ilan kapsamında yer alan “Tarih Boyunca En Etkin 100 Eşcinsel” adlı kitap sebebiyle derginin ait olduğu Turkuvaz Dergi Grubu tarafından sansürlenmek istendi.

Turkuvaz Dergi Grubu’nun kitabın ilan listesinden çıkarılmasını istemesine karşılık A7 Kitap, “A7 Kitap Editörü Çeviri Kitaplar Seçkisi” başlığı altında, Paul Russell imzalı söz konusu kitabın da yer aldığı 10 kitabın tanıtımdan oluşan ilanı geri çekti.  

A7 Kitap’tan yapılan açıklamada, “Sansürü kabul etmeyip, ilanımızı geri çektik. A7 Kitap olarak yayımlama özgürlüğünün sansürlenmesi anlamına gelen bu talebi kınıyor ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz” denildi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal