Sabiha Çimen, Magnum Photos adayları arasında

Sabiha Çimen, Magnum Photos adayları arasında

Dünya çapındaki fotoğraf ajansı Magnum Photos yeni üye adayı beş ismi açıkladı. Türkiye’den fotoğrafçı Sabiha Çimen de adaylar arasında.

Magnum Photos 1947 yılında Henri Cartier-Bresson, Robert Capa, George Rodger ve David Seymour tarafından kurulan bir fotoğraf ajansı, sanatçı kolektifi ve görsel arşiv. 70 yılı aşkın süredir hayatta kalan organizasyon dergi çıkarıyor, atölyelerle eğitim veriyor ve dünya haber medyasına görsel sağlıyor. 1955’ten bu yanaysa tamamı fotoğrafçıların sahibi olduğu Magnum’un bir üyelik programı var. Adayların buraya tam üye olması ve dünya çapında temsil edilip tekliflere dair oy verebilmeleri içinse üç aşamayı geçmeleri gerekli.

Bu yıl da Magnum, organizasyona katılması için beş yeni aday belirledi. Gerekli aşamaları tamamlayıp organizasyona tam üyelikleri için süreçleri başlatılan bu beş isimden biri Türkiye’den Sabiha Çimen oldu. Çimen ile birlikte Khalik Allah (ABD), Colby Deal (ABD), Yael Martínez (Meksika) ve Hannah Price (ABD) yarattıkları yeni perspektifler nedeniyle üyelik adaylığına layık görüldü. Fotoğrafçılar portfolyoları ya da projeleri ile aday gösterildiler.

Sabiha Çimen

Magnum açıklamasında Çimen’in “Hafız: Kuran Muhafızları” adlı filmiyle seçildiğini belirtti. Çimen proje için, Türkiye’de beş şehri gezdi. Evlerdeki objeler ve dini metinlerle ilişkili (biri görme engelliler alfabesiyle okunan Kuran da olmak üzere) portreler üretti. Bu sayede kültürel özellikleri korumak için fiziki olduğu kadar psikolojik çevreye de odaklandı.

 

Kaynak: Sanatatak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal