Sabahattin Ali’nin Edremit’teki evi yarın ziyarete açılacak

Sabahattin Ali’nin Edremit’teki evi yarın ziyarete açılacak

Yazar Sabahattin Ali’nin 103 yıl önce Balıkesir Edremit’te yaşadığı evi, Edremit Belediyesi tarafından bir anı evine dönüştürüldü. Sabahattin Ali Anı Evi, yazarın ölümü yıldönümünde, 2 Nisan Cuma günü ziyarete açılacak.

Sabahattin Ali’nin Edremit’te 1918-1921 tarihleri arasında  yaşadığı evi, yazarı anma etkinlikleri kapsamında ziyarete açılacak. Sabahattin Ali’nin kızı, piyanist Filiz Ali’nin katılımıyla gerçekleşecek etkinliklere, Adnan Özyalçıner, Ahmet Özer, Ahmet Ümit, Ali Kocatepe, Ataol Behramoğlu, Aydın İleri, Aysun Kocatepe, Nebil Özgentürk, Necdet Saraç, Öner Yağcı ve Serhan Asker konuk olacak. Etkinliklerin tümü Edremit Belediyesi’nin sosyal medya hesaplarından canlı yayımlanacak.

Edremit Belediyesi tarafından hazırlattırılan ve ilk kez yayımlanan “Edremit’in Sabahattin Ali’si” adlı kitabın tanıtımı ve öykü yarışması ödül töreni de 2 Nisan’da gerçekleştirilecek.

‘‘Sabahattin Ali edebiyatı’ Edremit’te mayalanmıştır’

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan yaptığı açıklamada, “1918’de ailesiyle Edremit’e gelen Sabahattin Ali’nin çocukluk ve ilk gençlik yılları burada geçmiş, ‘Sabahattin Ali edebiyatı’ Edremit’te mayalanmıştır. 41 yıllık hayatına sığdırdığı onlarca öykü, roman, şiir ve makale içinde yer alan ‘Kuyucaklı Yusuf’ romanı başta olmak üzere, ‘Komik-i şehir’, ‘Değirmen’, ‘Pazarcı’, ‘Sulfata’ ve ‘Hasanboğuldu’ gibi öyküleri Edremit’i ve körfezi anlatır. Yazdıklarıyla insan yanımızı temsil eden toplumun vicdanı olan Sabahattin Ali’yi ilelebet yaşatmak için onun 103 yıl önce yaşadığı evi ‘Anı Evi’ne dönüştürdük” dedi.

Sabahattin Ali anma programı

14.30 Sabahattin Ali Anı Evi açılışı (Adres: Sabahattin Ali Sokağı)

15.30 Kitap tanıtımı ve öykü yarışması ödül töreni (Cumhuriyet Meydanı)

20.00 Anma etkinliği (Şükrü Tunar Kültür Merkezi)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal