Rutkay Aziz, yaşam boyu onur ödülünü TTB’ye teslim etti

Rutkay Aziz, yaşam boyu onur ödülünü TTB’ye teslim etti

Usta oyuncu Rutkay Aziz, 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde aldığı yaşam boyu onur ödülünü Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) teslim etti.

 İstanbul Tabip Odası, 27. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde yaşam boyu onur ödülüne değer görülen usta oyuncu Rutkay Aziz’in ödülünü Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) adamasına teşekkür etmek maksadıyla bir tören düzenledi.

“Hekimler Rutkay Aziz’le Buluşuyor” adlı törende İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Rukiye Eker Ömeroğlu, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman ve usta oyuncu Rutkay Aziz konuşma yaptı

‘Türkiye’de bir mutluluk yayıldı’

TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman salgın sürecinde tüm sağlık emekçilerinin koronavirüse karşı yoğun mücadele verdiklerini ve kendi hayatlarından fedakârlık yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Sağlık çalışanları kendilerini gerçekten çok bitkin, mutsuz ve değersizleştirilmiş hissediyordu. Ama birden bire bir haber medyaya yansıdı: Değerli sanatçı Rutkay Aziz kendisine verilen 27. Altın Koza yaşam boyu onur ödülünü bizlere ithaf ettiğini söyledi.

“Türkiye’de bir onur bir gurur bir mutluluk yayıldı. Herkes birbirine haber verdi. Sosyal medyada paylaşıldı. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum. Onur verdiniz. Çok ihtiyacımız vardı bu dönemde. Tekrar tüm sağlık çalışanları adına sizi alkışlıyorum.”

‘Onlar geldikleri gibi gidecekler’

“O kadar kirli bir süreçten geçiyoruz ki siz bu onuru benden çok daha fazla hak ediyorsunuz” diyen usta sanatçı Rutkay Aziz, açıklamasına şöyle devam etti:

“Gerçek bu. Ha bunu anlamayanlar var, bırakın anlamasınlar. Onlar geldikleri gibi gidecekler. Ama bizler bu Türkiye’yi aydınlık günlere taşıyacağız. Buna inanıyorum.

 “Ve bir şeye daha inanıyorum ki: Öncelikle bir tiyatro sanatçısı olarak, toplumcu-gerçekçi bir tiyatro yaparak insanın yaşama sanatına katkı sağlamak gibi soylu bir görevimiz oldu. Ben her zaman için tiyatroyla, tıpla uğraşan arkadaşlarımı birleştiririm. Siz hekimler de, sağlık emekçileri de insanın yaşama sanatı için emek veren, kavga veren, bu soylu sanatın soylu birer insanlarısınız.

“Onun için biz olsak da olur, olmasak da olur. Ama eminim ki sağlık emekçileri var oldukları sürece bu memleketin, bu halkın, geleceğin can güvenliğiyle eş değerde olacaksınız. İyi ki varsınız.”

 Ödülünü TTB’ye vereceğini duyurmuştu

Yaşam boyu onur ödülünü alırken konuşma yapan Rutkay Aziz, “Ben bu ödülü, son derecede onurlu ve ilkeli bir biçimde emek veren TTB’ye hediye edeceğim” diyerek ödülü Türk Tabipleri Birliği ve sağlık emekçilerine armağan etmişti.

Bahçeli TTB’yi hedef almıştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, salgınla mücadelenin yönetilişine eleştiri olarak “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” eylemi başlatan TTB’yi hedef alarak birliğin derhal kapatılması gerektiğini söylemişti. Bahçeli’nin sözlerine sağlıkçılar, meslek örgütleri ve muhalefetten tepki gelmişti.

 

Kaynak: Sözcü

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal