Rusya, Türkiye Kültür Yılı etkinliklerini iptal ediyor

Rusya, Türkiye Kültür Yılı etkinliklerini iptal ediyor

Rusya savaş uçağının üç gün önce Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesinin ardından, Rusya’nın Türkiye’ye karşı yaptırımları devam ediyor. Kültür alanındaki yaptırım ise 2017’de Rusya’daki Türkiye Kültür Yılı çerçevesinde yapılacak etkinliklerin iptal edilmesi oldu.

İnterfaх haber ajansı, Rusya hükümet yetkililerine dayandırdığı haberinde, 2017’de Rusya’da Türkiye Kültür Yılı etkinliklerinin iptal edileceğini duyurdu.

Hükümet temsilcisi Mihail Şvıdko, konuyla ilgili olarak “İlişkimizin yapısını tümden yeniden düşünmemiz ve sonrasında nasıl sürdürüleceğini değerlendirmemiz gerekiyor. Çünkü bu gibi durumlarda her zaman ilişkiler yeniden gözden geçirilir” dedi.

Mihail Şvıdko ayrıca “Uçağımız düşürülmesinden sonra Türkiye ile kültürel işbirliği hakkında konuşmak anlamsız olur” diye konuştu. 

Temsilci, Rusya’da Türkiye Kültür Yılı çerçevesinde kültür alanında büyük çaplı etkinlikler planlamış olduklarını hatırlatarak şunları söyledi: 

“Bizim kültürel projelerimiz vardı, ama Türkiye liderinin attığı ve gereken özür dileklerinin yapılmasında isteksiz olduğunu gösteren o adımdan sonra, bu projelerin geleceği hakkında konuşmak anlamsızdır.”

Türkiyeli yetkililer bu konuda henüz bir açıklama yapmadı. Öte yandan içbasında, özellikle geçen yıl içinde yayımlanan haberlerde, 2017 yılının değil, 2016 yılının Rusya’da Türkiye Yılı olarak kutlanacağı belirtilmişti. 

Kaynak: Interfax

Hazırlayan: Nergiz Hüseyn

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal