Rusya Komünist Partisi, ‘Çernobil’ dizisinin yasaklanmasını istedi

Rusya Komünist Partisi, ‘Çernobil’ dizisinin yasaklanmasını istedi

Rusya Komünist Partisi, Sovyetler Birliği döneminde yaşanan nükleer felaketi konu alan “Çernobil” dizisinin Rusya’da yasaklanmasını talep etti.

Batılı ülkelerin diziyi Rusya’ya karşı kara propaganda yürütmek için kullandığını ileri süren Rusya Komünist Partisi İcra Kurulu Başkanı Sergey Malinkoviç, dizi ile ilgili Rusya Federasyonu Bilgi, Teknoloji ve Bilişim Ofisine (Roskomnadzor) resmi başvuru yapıldığını açıkladı.

Dizinin baştan aşağıya Sovyetler Birliği ile ilgili kara propagandayla dolu olduğunu savunan Malinkoviç, “Çernobil faciası bir gerçek. Fakat HBO kanalı bu felaketi ideolojik hedef haline getirdi” dedi.

Dizide bahsi geçen birçok durumun yalan olduğunu söyleyen Malinkoviç, dizi detaylarındaki kronolojinin, bilgilerin ve hikâyenin bütününün uydurma olduğunu iddia etti.

Malinkoviç, “Çernobil” dizisinin Rusya’da yasaklanması ve dizinin yapımcıları ile ilgili başvuru yaptıklarını duyurdu.

26 Nisan 1986 yılında Ukrayna’ya bağlı Çernobil kentinde bulunan nükleer santralde büyük bir patlama meydana gelmiş ve bu kazanın ağır sonuçları sadece Ukrayna, Belarus ve Rusya’yı değil; Doğu Avrupa, Karadeniz ve Türkiye gibi birçok ülkede hissedilmişti.

Putin’den ‘Çernobil’i biz de çekelim’ talimatı

Rus medyası daha önce Putin’in “Çernobil”i Rus bakış açısıyla anlatan bir dizi çekme talimatı verdiğini iddia etmişti.

Buna göre, Rus yapımı dizide Çernobil felaketinde ABD’nin parmağı olduğu tezi ön plana çıkarılacak. Felaketin yaşandığı gün tesiste bir CIA ajanının olduğu senaryosu işlenecek.

Rus medyasının öne sürdüğüne göre, o gün tesiste Amerikan istihbarat servisi ajanlarının olduğuna dair tarihi kanıtlar bulunuyor.

 

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal