‘Rûmî’ filminin yapımcısı: Batı sinemasındaki Müslüman önyargısını değiştireceğiz

‘Rûmî’ filminin yapımcısı: Batı sinemasındaki Müslüman önyargısını değiştireceğiz

2000 tarihli “Gladyatör”ün ve çekimleri gelecek yıl başlayacak olan Celâleddîn-i Rûmî’nin hayatını anlatan “Rûmî” filminin Oscar ödüllü senaristi David Franzoni ve filmin yapımcısı Stephen Joel Brown, büyük Sufi bilginin hayatını anlatarak, Batı sinemasındaki Müslüman karakter steryotipine meydan okumayı amaçladıklarını söyledi.

Franzoni, “Shakespeare gibiydi” dedi. “Çok belli ki bugüne de yansıyan muazzam bir yeteneği ve kendi toplumu ve insanları için büyük bir değeri var. Bu gibi insanlar her zaman incelenmeyi hak ediyor.“

Yapımcılar filmi çekmeye gelecek sene başlamayı umuyor. Franzoni ve Brown, geçtiğimiz hafta Rûmî uzmanları ile tanışmak için İstanbul’u ve Rûmî’nin türbesini görmek üzere Konya’yı ziyaret etti.

Franzoni, “Bu çok heyecan verici bir proje” dedi. “Şu anda böyle bir yapım gerçekleştirmek için çok fazla sebep var. Bence bu hakkında konuşulması gereken bir dünya; Rûmî ABD’de oldukça popüler. Bence bu film ona bir yüz ve hikâye verecek.”

Franzoni ve Brown, Leonardo DiCaprio’nun Rûmî’yi, Robert Downey Jr’ın ise Şems-i Tebrîzî’yi oynamasını istediklerini ancak oyuncu kadrosu hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu ifade ettiler.

Filmle ilgili en büyük zorluk, Rûmî ve Şems’i birer mitoloji figüründen çıkarıp, inandırıcı portrelerini yaratabilmek olacak. Bugün, hayatlarında hakkındaki en temel gerçekler bile tarihi olarak tartışmaya açık.

Franzoni, “Rûmî’yi hem keşfetmeye hem de hayata döndürmeye çalışıyoruz zira tarihin gölgelerinde gizlenmiş çok fazla şey var ve bunlardan bazıları idealleştirilmiş. Dolayısıyla, geriye dönüp bir azize dönüşen insanı bulmak gerekiyor, çünkü bir aziz hakkında yazamayız,” dedi.

Franzoni filme muhtemelen, günümüzle de paralelliği olan bir durum olarak Rûmî’nin doğum yerinden kaçmasına dair bir girizgâhı dahil edeceklerini söyledi. Film Rumi’nin öğretilerine ve Şems’le ilişkisine odaklanırken, aynı zamanda kimi araştırmacıların Şems’le evlendiğini iddia ettiği, Rûmî’nin kızı Kimya’ya da değinecek.

Franzoni ve Brown, filmi yapmayı istemelerinin en büyük nedeninin, yeni kuşaklara Rûmî’yi anlatmak olduğunu söyledi. “İnsanların neden onun şiirlerini sevdiği bence çok açık. ‘Arabistanlı Lawrance’ta bir replik vardır, insanlar ona neden çölü sevdiğini sorduğunda ‘çünkü berrak’ diye cevaplar. Rûmî’de içten gelen bir ‘anlaşılırlık’ var. Anlıyorsunuz. Ve anlamakla kalmıyorsunuz, şiirler sizi sarıyor”

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal