Rûken Tekeş’in kısa filmi ‘Hevêrk’, ücretsiz olarak yayında

Rûken Tekeş’in kısa filmi ‘Hevêrk’, ücretsiz olarak yayında

Yönetmen Rûken Tekeş, 2016’da çektiği ilk kısa filmi “Hevêrk”i (Çember) koronavirüs salgını nedeniyle evinden çıkamayanlar için ücretsiz olarak yayımladı.

Senaryosunu da Rûken Tekeş’in kaleme aldığı filmde, Ezidilerin inançları nedeniyle karşılaştığı ayrımcılığa ve zulme odaklanılıyor. Mezopotamya’da bir ilkokulda geçen hikâyede, söz konusu toplumsal sorunlar, ilkokul öğrencisi Zelal’in yaşadıkları üzerinden anlatıyor.

Şimdilerde baraj suları altında bırakılan Hasankeyf’te çekilen filmde Hasankeyf’te yaşayan çocuklar rol alıyor. Filmin başrollerini Delila Kaya, Emircan Kaya, Şehmuz Demirtaş ve Müfit Aytekin paylaşıyor.

Görüntü yönetmenliğini Deniz Eyüboğlu’nun, kurgusunu Özcan Vardar’ın üstlendiği filmin müzikleri ise Kardeş Türküler’e ait.

200’den fazla festivale konuk olan “Hevêrk”, 30. Avrupa Film Ödülleri’nde ‘en iyi kısa film’ dalında adaylar arasında yer almıştı.

Bugüne kadar ücretli olarak izlenebilen “Hevêrk”, film adına açılan Facebook sayfasından ve Vimeo’dan ücretsiz olarak izlenebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal