RTÜK üst kurulu üyesi, Netflix’in lisans başvurusunu yaptığını söyledi

RTÜK üst kurulu üyesi, Netflix’in lisans başvurusunu yaptığını söyledi

Radyo ve Televizyon Kurumu (RTÜK) internet yayınları için lisans alma zorunluluğu getirdiği yönetmelik tüm maddeleriyle yürürlüğe girdi. RTÜK’e yüzlerce şirket lisans için başvururken, Netflix’in başvuru yapıp yapmadığı gündeme oturdu. Bir RTÜK üst kurul üyesi başvurunun yapıldığını söyledi.

Yayın platformlarının yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde (RTÜK) lisans başvurusu yapması gerekiyor. RTÜK’e başvuran 336 şirket arasında açıklandığı kadarıyla Netflix Türkiye’nin olmaması tartışma konusu oldu.

Medyascope’tan Fırat Fıstık’ın haberine göre, bu konuda görüşülen bir RTÜK üst kurul üyesi, kendilerine Netflix Türkiye’nin başvurduğu bilgisinin geldiğini belirterek, “Şunu söyleyebilirim, Netflix Türkiye’nin başvuru bilgisi bende var, başvuru yapıldı” dedi.

Netflix’in başvuru yapmadığı ve Türkiye’den çekileceğine yönelik haberler ise Netflix tarafından duyurulan açıklama sebebiyle çoğaldı. Netflix Türkiye yetkilileri bugün saat 15.00’da konuyla ilgili açıklama yapacak.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz RTÜK’e lisans için başvuran 336 şirket arasında Netflix Türkiye’nin olmadığını açıklarken, lisansı alsa dahi birçok soru işareti olduğunu, Netflix tarafından yapılacak açıklamanın duyurulmasının ‘çekilme’ yönündeki iddiaları güçlendirdiğini söyledi.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ise konuya dair açıklama yaptı:

https://twitter.com/ebekirsahin/status/1168830044631945216?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1168830044631945216&ref_url=https%3A%2F%2Fmedyascope.tv%2F2019%2F09%2F03%2Fnetflixin-basvuru-bilgisi-bende-var%2F

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal