Roma’nın anıtları bağışlarla onarıldı

Roma’nın anıtları bağışlarla onarıldı

Dünyanın başlıca kültür merkezlerinden Roma kentinin pek çok tarihsel yapısı uzun süren bir restorasyon çalışmasından sonra yenilendi. Ancak, bunlar arasında, Federico Fellini’nin 1960 yılında çektiği “La Dolce Vita” (Tatlı Hayat) filminde Anita Ekberg’in giysileriyle yıkandığı sahneyle belleklere kazınan Trevi Çeşmesi özellikle dikkati çekiyor.

roma2Roma kentinin pek çok efsaneye konu olan 300’den fazla çeşmesinin en ünlüsü olan Trevi Çeşmesi’nin restorasyondan sonraki resmi açılışı yarın yapılacak.

26 restorasyon görevlisinden oluşan bir ekibin denetiminde gerçekleştirilen çalışmada, kapsamlı bir temizleme işleminin yanı sıra, Trevi Çeşmesi’nde bir süredir meydana gelen ufalanma ve çatlakların da önü alındı.

Yetkililer, içine omuzlarının üzerinden para atanlarının yeniden Roma’ya geleceklerine inanılan Trevi Çeşmesi’nin ziyaretçilerini beklediğini açıkladılar.

Roma kentinin yöneticileri uzunca bir süredir tarihsel yapıları ihmal etmekle suçlanıyor, ancak ekonomik krizin yaşandığı bir dönemde maliyeti yüksek bir restorasyona bir türlü girişilemiyordu. Bu durumda ünlü moda evi Fendi, Trevi Çeşmesi’nin restorasyonu için 2.8 milyon Avro bağışladı. Aynı kuruluş, 17. yüzyılda yapılmış olan Dört Irmak Çeşmesi’nin temizlik çalışması için de 320 bin Avro destekte bulundu. Dünyaca ünlü mücevher şirketi Bulgari, İspanyol Merdivenleri’nin restorasyonu için 1.5 milyon Avro bağışta bulunurken; Tod’s ayakkabılarının yönetim kurulu başkanı Diego Della Valle de Colosseum’un onarımı için 25 milyon Avro destek verdi.

İtalya Kültür Bakanı Dario Franceschini, bu büyük bağışlar karşılığında söz konusu şirketlere vergiden düşme olanağı tanındığını açıkladı.

Kaynak: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal