Robert De Niro’dan Meryl Streep’e: Senin zarif ve güçlü sesin…

Robert De Niro’dan Meryl Streep’e: Senin zarif ve güçlü sesin…

Robert De Niro, 8 Ocak’ta gerçekleşen Golden Globe Ödül Töreni’nde Donald Trump’ı eleştiren bir konuşma yapan Meryl Streep’i destekleyen ünlülerin arasına katıldı.

Geçtiğimiz yıl “Trump’ın yüzünü yumruklamak istediğini” söylediği bir video mesaj yayımlayan De Niro, Streep’e bir mektup gönderdi. Mektupta şu ifadeler yer aldı.

Meryl,

Söylediklerin harikaydı. Söylenmesi gereken şeylerdi ve sen de çok güzel bir şekilde söyledin. Tüm dünya başarılarını kutlarken bunu yaptığın için sana karşı saygım büyük. Serseriler ve zorbalar hakkındaki duygularını paylaşıyorum. Yetti artık. Sen, tüm zerafetin ve zekanla, çok güçlü bir sese sahipsin; başkalarına da seslerini duyurmaları için konuşmaları gerektiği konusunda ilham veren bir ses. HEPİMİZİN konuşması öyle önemli ki.

Seni seviyoruz.

Bob.

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Beverly Hills kentinde düzenlenen ödül töreninde ‘Cecil B. DeMille Özel Ödülü’nü kucaklayan Streep, Trump’ın göçmen düşmanı siyasetine atıfta bulunarak şöyle demişti: ”Hollywood yabancılarla dolu. Eğer onları dışlarsanız, Amerikan futbolu ve dövüş sanatlarından başka izleyecek bir şeyiniz kalmaz ki onlar da sanat değil.”

Streep sözlerine Trump’ın engelli bir New York Times muhabiriyle dalga geçtiğini hatırlatarak devam etti: “Bu sene pek çok nefes kesici, güçlü performans vardı. Bu sene beni afallatan bir performans vardı. Beni kalbimden vurdu. Ancak güzel olduğu için değil. Bu performansta güzel olan hiçbir şey yoktu. Ancak etkiliydi ve işini yaptı. İzleyicisinin gülmesini sağladı. (Trump’ı kastederek) Ülkemizdeki en saygın koltukta oturması gereken kişi, kendisiyle rekabet edemeyecek engelli bir muhabirin taklidini yaptı. Bu benim kalbimi yaraladı. Bu görüntüyü aklımdan çıkaramıyorum çünkü bu bir film sahnesi değildi. Gerçek hayattı. Rol model olan, güçlü, herkesin hayatını etkileyen bir kişinin böyle bir şey yapması diğer insanlara da bunu yapma hakkını veriyor (…) Saygısızlık saygısızlığı çağırır. Şiddet şiddeti körükler. Güçlü olanlar mevkilerini başkalarını ezmek için kullanırsa hepimiz kaybederiz”

Streep’in bir anda gündeme oturan konuşması sonrası pek çok kişi destek mesajları yayımlamaya başladı. Bu kişilerin arasında Ben Affleck ve Viola Davis’in yanında, Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest de bulunuyor. Earnest, “O (Streep) açıkça derinden inandığı mesajını saygılı ve dikkatlice düşünülmüş bir şekilde sundu. Bu bana bir ABD vatandaşının tam olarak açık bir şekilde anayasanın 1. maddesini kullanma eylemi gibi gözüktü” dedi.

Trump ise, eleştiriye ilişkin Twitter’dan verdiği yanıtta Streep’i “fazla abartılmış” olduğunu belirterek “O ağır hezimete uğrayan Hillary’nin bir piyonu” demişti. Trump ayrıca engelli muhabirle dalga geçmediğini belirtmişti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal