Robert Darnton İstanbul’daydı: ‘Kedileri severim, sansürden nefret ederim’

Robert Darnton İstanbul’daydı: ‘Kedileri severim, sansürden nefret ederim’

Türkiye’de “Büyük Kedi Katliamı” kitabıyla tanınan ünlü kültür tarihçisi ve Harvard Üniversitesi’nin emekli Kütüphane Müdürü Robert Darnton, Boğaziçi Üniversitesi’nde 29 Mart Salı günü “Sansür İş Başında: Devletler Edebiyata Nasıl Şekil Verdi?” başlıklı bir konuşma yaptı. 

Konuşmasına “Kedileri severim, sansürden nefret ederim” diye başlayan Robert Darnton, sansürün binlerce tanımının yapılabileceğini ancak sansür mekanizmasının, her dönemde farklı şekillerde de olsa işletildiğini anlattı. Bu bağlamda tarihsel bir perspektif sunan Darnton, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sansür siyasidir ve devletin tahakkümü altındadır. Bununla birlikte, toplumun ve fikir pazarının içine de yerleşmiştir. Maalesef kurumlara nüfuz eden, beşeri ilişkilere rengini veren ve ruhun saklı işleyişlerine ulaşan bir sistemdir.

Ancak; neredeyse evrensel ölçekte izlendiğimiz bir çağa doğru yol alırken sansürler asla amaçladıkları kontrol seviyesine ulaşamayacaklar ve asla son sözü söyleme garantileri olmayacaktır.”

Robert Darnton, Koç Üniversitesi Yayınları ve Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’nin 31 Mart’ta düzenlediği “Kültür Tarihi ve Kütüphaneler: Geçmiş ve Gelecek” buluşmasında da konuşmacıydı. Burada “Kitaplar, Kütüphaneler ve Dijital Gelecek” başlıklı bir konuşma yapan Darnton çok önem verdiği, bilginin tüm dünyaya kolayca ulaşabileceği dijital ağı (DPLA) anlattı. Burada en büyük engelin telif hakları olduğunu ifade eden Darnton, telif hakları yasalarının yeniden düzenlenmesi gerektiğini ancak yazar örgütleri ve yayıncıların değişime direneceğini ifade etti. “Gelecek için şimdi bir şeyler yapabilmek gerek” dedi. 

Fotoğraf: Gülçin Gülan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal