Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Rasim Öztekin hayatını kaybetti

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Rasim Öztekin, 62 yaşında hayata veda etti.

Öztekin, dün geçirdiği kalp krizinin ardından Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı ve yoğun bakımda tedaviye alındı.

Sanatçı, 2009 yılında “Boşgezen ve Kalfası” adlı oynarken hastalanmış, kalbine pil takılmıştı.

Rasim Özetkin hakkında:

14 Ocak 1959’da İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ndeki eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu.

Sahne yaşamında ilk deneyimlerini İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Kadıköy Halk Eğitim Merkezi ve Nöbetçi Tiyatro’da amatör çalışmalarla edindi. Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel olarak tiyatro oyunculuğuna başladı. “Şahları da Vururlar”, “Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı”, “Anna’nın 7 Günahı” ve “Güle Güle Godot”un da aralarında olduğu çok sayıda tiyatro oyununda rol aldı.

1992-1995 yılları arasında televizyonlarda şov programları yaptı. 1994 yılında Gani Müjde ve Yılmaz Erdoğan’ın yazdığı “2071’de Türkiye” adlı müzikali sahneye koyup oynadı. 2005 yılında Gani Müjde’nin yazdığı Mehmet Ergen’in sahneye taşıdığı “Yıldızların Altında” müzikalinde Beyazıt Öztürk ve Candan Erçetin’le başrolü paylaştı.

TRT’de program metin yazarlığı ve bir dönem Akşam ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

2012-2017 yılları arasında Birol Güven ve Müfit Can Saçıntı’nın yönetmenliğinde çekilen “Seksenler” dizisinde Fehmi karakterine hayat verdi. Öztekin, “Pardon”, “Şans Kapıyı Kırınca”, “Mandıra Filozofu” ve “Çalgı Çengi İkimiz” gibi birçok filmde de rol aldı.

2016 yılında İsmail Hakkı Dümbüllü’nün kavuğunu Ferhan Şensoy’dan devraldı. 20 Eylül 2020 tarihinde ise kavuğu Şevket Çoruh’a devretti.

Tiyatro ödülleri:

–  1988, Altan Erbulak, En İyi Oyuncu

– 1995, İsmail Dümbüllü, Yılın En Başarılı Oyuncusu

– 2003, Afife Tiyatro Ödülleri, Komedi ve Müzikal Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Diğer ödüller:

Öztekin, çeşitli sivil toplum kuruluşları, medya ya da üniversiteler tarafından pek çok kez yılın sanatçısı seçildi. 41 yıllık meslek yaşamında aldığı son ödüllerinden bazıları:

– 2010, KALDER (KALİTE DERNEĞİ), En Kaliteli Sanatçı Ödülü

– 2010, Ayaklı gazete, Yılın En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü

– 2011 Yılının Temsili Nasrettin Hocası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal