‘Rahip Aho’ya Özgürlük’ kampanyasına destek çağrısı

‘Rahip Aho’ya Özgürlük’ kampanyasına destek çağrısı

Avrupa’daki Süryani kurumları ve siyasetçiler, hakkındaki suçlamaların düşürülmesini talep ettikleri Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen’e destek için kampanya başlattı.

9 Ocak’ta Mardin’de Süryani yerleşim yerlerine yapılan ev baskınında gözaltına alındıktan bir gün sonra “terör örgütüne yardım etmek” suçlamasıyla tutuklanan ve kamuoyu baskısının ardından serbest bırakılan Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen’e ,”örgüte yardım ve yataklık” iddiası ile tutuksuz yargılandığı davada 2 yıl bir ay hapis cezası verildi.

Kararın ardından Avrupa’daki Süryani kurumları ve siyasetçiler konuya ilişkin bir kampanya başlattı. Kampanyada, “Sadece değerlerine göre hareket eden, isteyenlere ekmek ve su veren Rahip Aho hakkındaki tüm suçlamaların Türk hükümeti tarafından serbest bırakılması ve düşürülmesini talep ediyoruz” denildi.

Kampanyaya şuradan ulaşılabilir.

Ne olmuştu?

Mor Yakup Manastırı Rahibi Sefer (Aho) Bileçen 9 Ocak 2020’de Mardin Nusaybin’de 10 kişi ile birlikte gözaltına alınmış, bir gün sonra tutuklanmış, yapılan itirazın ardından da 14 Ocak 2020’de tahliye edilmişti. Biçelen’le birlikte Üçköy muhtarı Joseph Yar ve yıllar sonra Türkiye’ye dönen Musa Taştekin isimli Süryani yurttaşların da olduğu 12 kişi gözaltına alınmıştı.

Savcılık Bileçen’i tutuklarken bir itirafçının ifadesini ve Jandarmanın 2018’de ‘örgüt üyelerinin manastıra girdiği’ iddiasının yer aldığı bir tutanağı delil olarak göstermişti. Rahip Bileçen “örgüt üyesi olmakla” suçlanmıştı. Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Bileçen “örgüte yardım”dan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Rahip 7 Nisan 2021’de tutuklanarak cezaevine konuldu.

 

Kaynak: Gazete Sabro

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal