Quentin Tarantino’dan Martin Scorsese’ye 32 yönetmenin favori korku filmleri

Quentin Tarantino’dan Martin Scorsese’ye 32 yönetmenin favori korku filmleri

IndieWire, aralarında Quentin Tarantino, Guillermo del Toro, Martin Scorsese, Pedro Almodóvar gibi usta isimlerin bulunduğu 32 yönetmenin favori korku filmlerini derledi.

IndieWire, farklı tarzlarıyla sinema dünyasında dikkat çeken, aralarında Quentin Tarantino, Guillermo del Toro, Martin Scorsese, Pedro Almodóvar gibi usta isimlerin bulunduğu 32 yönetmenin açıklamalarından yola çıkarak ilgi çekici bir liste hazırladı. Söz konusu listede bu 32 yönetmen, favori korku filmlerini açıklıyor.

FilmLoverss‘ın IndieWire‘dan aktardığına göre, listedeki bazı yönetmenlerin tarzlarına yakın seçimler yaptığı fark edilirken; bazı isimlerinde tarzlarının dışında seçimler yaptığı dikkatlerden kaçmadı. Örnek verecek olursak en son “Once Upon a Time… in Hollywood”u çeken Quentin Tarantino, “gerçek bir başyapıt” olarak tanıttığı Takashi Miike imzalı 1999 yapımı “Audition” filmini seçti. Martin Scorsese ise seçimini Freddie Francis’in görüntü yönetimine hayran kaldığı, Henry James’in “The Turn of the Screw” öyküsünden sinemaya uyarlanan “The Innocents” filminden yana kullandı. Guillermo del Toro’nun, Georges Franju’nun yönettiği “Eyes Without a Face” filmini seçmesi de yönetmenin çok sevilen “Pan’s Labyrinth” filminin izleyiciyi geren atmosferine esin kaynağı olmuş gibi gözüküyor. İlk uzun metrajlısı “The Babadook”la büyük ses getiren, 2000’li yılların en iyi korku-gerilim filmlerinden birine imza atan Jennifer Kent, teen slasher türünün ilk örneklerinden “The Texas Chainsaw Massacre”ı seçiyor ve filmin hâlâ bugün bile şok edici olduğunu sözlerine ekliyor.

Bununla beraber listede uzun zaman önce çekilmiş korku filmlerinin yanında son yılların öne çıkan korku filmleri de bulunuyor. Eighth Grade filminin yönetmeni Bo Burnham, 2016 yılının önemli keşiflerinden biri olarak nitelendirebileceğimiz “Raw”u favori korku filmi olarak görüyor. Burnham, ilk uzun metrajını çeken bir yönetmenin elinden böyle mükemmel bir filmin çıktığına inanamıyor. “Ain’t Them Bodies Saints” ve “A Ghost Story” filmlerine imza atan David Lowery,Ari Aster’ın büyük yankı uyandıran ilk filmi “Hereditary”i bugüne kadar izlediği en korkutucu filmlerden biri olarak görüyor. Bu filmin kendisinde travma etkisi yarattığını da belirtmeden geçmiyor.

32 yönetmenin favori korku filmi şöyle:

Quentin Tarantino: “Audition”

Guillermo del Toro: “Eyes Without a Face”

Martin Scorsese: “The Innocents”

Robert Eggers: “Nosferatu”

Josephine Decker: “Suspiria”

Ari Aster: “Climax”

Edgar Wright: “Dead of Night”

David Lowery: “Hereditary”

Jordan Peele: “Misery”

Jennifer Kent: “The Texas Chainsaw Massacre”

Luca Guadagnino: “The Fly”

Sam Raimi: “Night of the Living Dead”

Anna Biller: “Peeping Tom”

Christopher Nolan: “Alien”

Andy Muschietti: “Near Dark”

James Wan: “The Others”

Ana Lily Amirpour: “Antichrist”

Bo Burnham: “Raw”

Eli Roth: “Creepshow”

Ben Wheatley: “Eraserhead”

William Friedkin: “Funny Games”

James Gunn: “Green Room”

Gaspar Noé: “Un Chien Andalou”

John Carpenter: “The Exorcist”

Karyn Kusama: “Habit”

Patrick Brice: “Jacob’s Ladder”

André Øvredal: “Poltergeist”

Tim Burton: “The Wicker Man”

Pedro Almodóvar: “Rapture”

Jim Jarmusch: “American Psycho”

Ti West: “The Shining”

Rob Zombie: “28 Days Later”

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal