Queen’in ‘Bohemian Rhapsody’ videosu YouTube’da 1 milyardan fazla izlenen en eski şarkı oldu

Queen’in ‘Bohemian Rhapsody’ videosu YouTube’da 1 milyardan fazla izlenen en eski şarkı oldu

Efsanevi rock grubu Queen’in ilk olarak 1975 yılında piyasaya çıkan “Bohemian Rhapsody” adlı şarkısının video klibi, 1990’lardan önce yapılan şarkılar arasında YouTube’da izlenme sayısı 1 milyara ulaşan ilk şarkı oldu.

Bunu kutlamak için bu videonun HD versiyonu, YouTube Music, Universal Music Group ve Hollywood Records işbirliğiyle Pazartesi günü YouTube platformuna yüklendi.

1990’lar öncesinde yapılan video klipler arasında en çok izlenenler listesinde Queen’in ardından 965 milyon izlenme ile Guns N’ Roses’ın “Sweet Child O’ Mine” şarkısı geliyor.

Üçüncü sırada ise 965 milyon izlenmeyle a-ha’nın “Take On Me” isimli meşhur şarkısı  bulunmakta.

90’lardan önce yapılan ve en çok izlenen 10 video klip listesi şu şekilde:

En çok izlenen klip ‘Despacito’

Queen’in “Bohemian Rhapsody” şarkısı böylece milyarlarca defa izlenen daha yakın tarihli şarkıların sayısına yaklaşmış oldu.

Luis Fonsi ve Daddy Yankee’nin 2017 yılında piyasaya çıkan “Despacito” adlı şarkısı 6,3 milyar izlenme ile en çok izlenen şarkı klibi.

İngiliz müzisyen Ed Sheeran’ın “Shape of You” şarkısı 4,3 milyar izlenme ile ikinci sırada.

İlk 10’da yer alan kimi diğer şarkılar arasında ise Wiz Khalifa’nın Charlie Puth ile düeti “See You Again”, Justin Bieber’in “Sorry” şarkısı ve çocuk şarkısı olmasına rağmen sosyal medyada dans figürleri açısından popüler hale gelen “Baby Shark Dance” şarkısı yer alıyor.

Yeni kliplerde izleyiciler de olacak

“Bohemian Rhapsody”nin ulaştığı bu başarının ardından bir açıklama yayımlayan Queen üyeleri Brian May ve Roger Taylor, dünyanın dört bir yanındaki hayranlarına teşekkür ederek bunu hayranlarıyla kutlamak istediklerini söyledi.

Böylece “You are the Champions” adında bir proje başlatan müzisyenler, dinleyicilerinden You Are the Champions internet sitesine girerek “Don’t Stop Me Now”, “Bohemian Rhapsody” ve “A Kind of Magic” şarkılarına yaptıkları videolarını yüklemelerini istedi.

Dansçılar “Don’t Stop Me Now”, görsel sanatçılar “A Kind of Magic” ve müzisyenler “Bohemian Rhapsody” şarkılarına klip çekebilecek; bu kliplerden en başarılı bulunan üç tanesi yıl sonunda YouTube’da yayımlanacak.

 

Kaynak: BBC Türkçe 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal