PTT işçileri Grup Yorum yazılaması yaptı diye işten çıkarıldı

PTT işçileri Grup Yorum yazılaması yaptı diye işten çıkarıldı

Düzce’de PTT işçisi olarak çalışan Murat Kabak, Grup Yorum’un vereceği konserle ilgili yazılama yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonra işten çıkarıldıklarını ifade etti. Bir gün gözaltında tutulup serbest kaldıktan sonra iş sözleşmesi feshedilen iki işçi, işten çıkarılmalarında sorumluluğu bulunanlar hakkında suç duyurusu yaptı.

bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre, işten çıkarılan Murat Kabak ve Murat Gedik, işlerinden olmalarından sorumlu bulunanlar hakkında suç duyurusu yaptı. Ayrıca bugün işe iade davası açacaklar.

Murat Kabak, on buçuk yıldır, Murat Gedik de beş yıl sekiz aydır PTT’de posta dağıtım işinde taşeron firmaya başlı olarak çalışıyordu.

‘O elebaşı, fazla görüşmeyin’

İki işçi, Düzce Cumhuriyet Başsavcılığına verdikleri şikâyet dilekçesinde, Düzce PTT Başmüdürü ile PTT Merkezi Müdürünün “haksız ve asılsız suçlamalarla iş ve çalışma özgürlüğünü ihlalden” soruşturulmasını istedi.

Dilekçede, müdürlerin kendileri hakkında diğer iş arkadaşlarına bir süredir “o elebaşı, onunla fazla görüşmeyin, örgüt üyesi bu” dediği ifade edildi:

“Hatta, iki, üç elebaşı var onları işten çıkartacağız, demişlerdir. İşten çıkarma yetkisi taşeron firmada olmasına rağmen firma üzerinde baskı kurmuşlardır. Bununla ilgili tanıklarım vardır, dinlenmelerini talep ediyorum.”

Murat Kabak, işten çıkarıldığını bir cümlelik yazı ile öğrendi, yazıda sadece taşeron firmanın değiştiği, yeni firmada çalışacak işçiler arasında adının yer almadığı yazıyordu.

Neden “elebaşı” olarak görüldüğünü de şöyle anlattı:

“Resmi tebligatları taşerona bağlı işçi yapamaz, ancak görevli memurun yapması gerekir. Bizden bu tebligatları götürmemiz isteniyordu, kanuna aykırı olduğu için kabul etmedik. Bana sürekli ‘İşçiler seni dinliyor, söyle tebligatları yapsınlar’ şeklinde baskı geliyordu. İşimle ilgili herhangi bir ihmale dair ise dosyamda uyarı cezası gibi bir şey yok.”

Savcı hakkında da şikâyetçi olacak

Murat Kabak bugün ayrıca, yazıyı gönderen savcı hakkında da Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) şikâyette bulunacak.

6 Mart 2020’de gözaltına alındılar ve bir gün gözaltında kaldıktan sonra serbest kaldılar. Murat Kabak, gözaltına alındıklarına dair savcılıktan PTT’ye 10 Mart’ta resmi yazı gönderildiğini, yazıda, “Bu kişiler örgüt propagandası suçlamasıyla serbest kaldılar, takdir sizindir” yazdığını söyledi.

Kabak, “Emniyet de Valiliğe, bizim hakkımızda suçlama içeren bir yazı yazdı. Valilik de PTT’ye yazı yazdı. Ardından savunmamız istendi” dedi.

Haklarında herhangi bir dava açılmamış olmasına rağmen, müdürlerce “kendisini aklamasının” istendiğini ifade eden Kabak’ın bu yazılar sonrası savunması istendi.

Murat Kabak savunmasında, kendilerinden istenenin hukuka aykırı olduğu, soruşturma neticesinde bir dava açılıp açılmayacağını bile belli olmadığını yazdı:

“Hakkında kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan kişilere suç isnat etmek suçtur, masumiyet karinesine aykırıdır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal