Program değişti: Matematik dersinden alınan saat, Din Kültürü’ne

Program değişti: Matematik dersinden alınan saat, Din Kültürü’ne

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8 Ekim’de duyurduğu yüz yüze eğitim ders çizelgesini önceki gün değiştirdiği ortaya çıktı. Dördüncü sınıfların matematik dersi saatini bir saat azaltarak ikiye indiren bakanlık, bir ders saatini Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ayırdı

Cumhuriyet‘ten Sefa Uyar’ın haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8 Ekim’de duyurduğu yüz yüze eğitimde verilecek derslere ilişkin çizelgede, önceki gün değişiklik yaptı. Dördüncü sınıfların yüz yüze ders programında yapılan değişikliğe göre, üç ders saati öngörülen matematik dersi iki ders saatine indirildi. Programa, bir ders saati Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi eklendi.

Yüz yüze eğitimin kapsamının genişletildiği; okulöncesi ve birinci sınıfların ardından ilkokul iki, üç ve dört, ortaokul sekiz, lise hazırlık ve lise on ikinci sınıflar ile köy okulları ile özel eğitim okullarının da yüz yüze eğitime başlayacağı açıklanmıştı. MEB, 8 Ekim’de illere gönderilen yazı ile yüz yüze eğitimin içeriğini duyurdu. Öğrencilerin haftada iki gün okula gideceği aktarılan yazıda, okullarda işlenecek dersler ve kaç ders saati işleneceği de belirtildi. Buna göre, Dördüncü sınıflar için duyurulan programda, ilk gün üç, ikinci gün iki saat olmak üzere toplam beş ders saati Türkçe; ilk gün bir, ikinci gün iki ders saati olmak üzere toplam üç ders saati matematik, ilk gün ve ikinci gün birer olmak üzere toplam iki ders saati fen bilimleri; birer ders saati de sosyal bilgiler ve yabancı dil yer aldı.

İki gün sonra değişti

Ancak, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 10 Ekim’de gönderilen ek yazı ile dördüncü sınıfların ders programında değişiklik yapıldı. “Uygulamada görülen tereddütleri gidermek amacıyla ek açıklamaların gerekli görüldüğü” kaydedilen yazı ile toplam üç ders saati olan matematik dersi azaltıldı ve iki ders saatine düşürüldü. Matematikten azaltılan bir ders saati ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine eklendi. Yeni programa göre, dördüncü sınıf öğrencileri, yüz yüze eğitimin ikinci gününde bir ders saati de Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi görecek.

Öte yandan, yazıda, “ilkokulda okutulan yabancı dil ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin öncelikle okulun kadrolu alan öğretmenlerince, kadrolu alan öğretmeninin bulunmaması durumunda sınıf öğretmenince okutulmasının sağlanacağı” kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal