Prof. Dr. Cahit Tanyol hayatını kaybetti

Prof. Dr. Cahit Tanyol hayatını kaybetti

Eski İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı, toplumbilimci, şair ve yazar Prof. Dr. Cahit Tanyol 106 yaşında hayata veda etti.

80 kuşağı şairlerinden Tuğrul Tanyol’un babası olan Cahit Tanyol, “Türkiye Sosyolojisi” anlayışının öncüsü kabul ediliyor.

Prof. Dr. Cahit Tanyol hakkında:

1914’te Gaziantep’in Nizip ilçesinde doğdu.

1926 yılında Nizip İlkokulu’nu bitirdi. 1926-27 yıllarında Arif Nihat Asya’nın edebiyat öğretmeni olduğu Adana Erkek Öğretmen Okulu sınavlarını kazandı. Mezun olduğu 1931 yılında Gazi Terbiye Enstitüsü giriş sınavlarını kazandı. ve burada Hasan Âli Yücel, Ahmet Hamdi Tanpınar, İsmail Hakkı Tonguç, İbrahim Necmi Dilmen, Halil Fikret Kanat, Cevat Memduh Atlar, Halil Bedi, Sabri Esat Siyavuşgil ve Sadi Irmak’tan dersler aldı. 1935 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Yozgat Lisesi, Çorum Ortaokulu, İzmir Tilkilik Ortaokulu, İstanbul Eyüp Ortaokulu ve Taksim Lisesi’nde bir süre öğretmenlik yaptı.

Hilmi Ziya Ülken’in de teşvikiyle 1940 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne devam etti. 1944 yılında “Schopenhauer’de Aklın Temeli” adlı bitirme teziyle okuldan mezun oldu. Ardından Atatürk ve Haydarpaşa Erkek liselerinde felsefe öğretmenliği yaptı.

1946 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’ne asistan olarak girdi. Bu bölümde 1949′da “Haz ve Elemin Ahlâkta Yeri” adlı teziyle “doktor”, 1953′te “Örf ve Âdetler Sosyolojisi Açısından Sanat ve Ahlâk” adlı teziyle “doçent”, 1961 yılında da “profesör” unvanlarını aldı. 1972-1982 yılları arasında Sosyoloji Enstitüsü Müdürlüğü ve Sosyoloji Bölüm Başkanlığı görevlerini üstlendi. 1982 yılında kendi isteğiyle emekli oldu. 1991-2003 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde, Gazetecilik Yüksek Okulu’nda, Yüksek Öğretmen Okulu Eğitim Enstitüsü’nde ve Uludağ Üniversitesi’nde de misafir öğretim üyesi olarak dersler verdi.

Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Türk Sosyolojisi Derneği, Yahya Kemal’i Sevenler Derneği ve Turing Kulübü üyesi olan Tanyol’un “Gurup” ve “Taşbaşta Akşam” adlı ilk şiirleri 1928 yılında İsmail Habip tarafından Adana’da çıkarılan ve ilerleyen yıllarda Memleket Mecmuası adını alan Maarif Mecmuası‘nda yayımlandı. 1928-1932 yılları arasında kaleme aldığı şiir ve yazıları İçtihat, Yenilik ve Servet-i Fünun-Uyanış dergilerinde yer aldı.

İzmir’de okul arkadaşları olan Kemal Bilbaşar, Nurettin Ardıçoğlu ve şair İlhan İleri ile birlikte Aramak adlı dergiyi çıkardı. 1939-1940 yılları arasında 16 sayı çıkan dergi, İzmir’den çok İstanbul’da ilgi gördü.

İstanbul’da YenilikSokak ve Değirmen dergilerini çıkardı. 1946′da Yahya Kemal Beyatlı’nın da katıldığı Akademi dergisini yönetti.

Fransızca ve Türkçe olarak yayımlanan Realite dergisindeki “Seyahate Davet” adlı şiiriyle birincilik kazandı.

Toplum sorunlarıyla ilgili yazıları VatanYeni SabahCumhuriyet gazetelerinde yayımlandı. Yazı ve makaleleri Havadis, Son Telgraf, Milliyet, Akşam ve Güneş gazeteleri ile Sosyoloji, Yön, Gaziantep Kültür, Özgür İnsan, Cem, Toplumbilim, Aydınlık, Yazko Edebiyat, Yazko Somut, İnsan, Ülkü, İstanbul Kültür, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Dergisi, Aile, Varlık, Türk Folklor Araştırmaları, Küçük Dergi, Hisar, Dünya ve Türkiye, İstanbul Edebiyat ve Sanat, İstanbul, Siyasi İlimler Mecmuası, Yonca, Türk Dili, Türk Yurdu, Türk Düşüncesi, İntegrasyon, Yeni İnsan, Cem, Yelken, Çalışan Adam, Musiki Mecmuası, Hürriyet Gösteri, Türk Henkel Dergisi, E Dergi, Kızıldeli, Bilim ve Ütopya, Kaşgar, Hakimiyet-i Milliye, Kaçak ve Hece gibi dergilerde okurla buluştu.

“Kuruluş ve Fetih Destanı” adlı ilk şiir kitabı 1969 yılında yayımlandı.

“Türk Edebiyatında Yahya Kemal” adlı kitabı 1985’te, tüm şiirlerini içeren “Düş Yorgunu” adlı kitap ise 2000’de yayımlandı.

Tanyol’un  inceleme ve akademik kitapları arasında “Örf ve Âdetler Sosyolojisi Bakımından Sanat ve Ahlâk” (1954), “Sosyal Ahlak-Laik Ahlâka Giriş” (1960), “Peşke Binamlısı Köyü” (1961), “Eylen Köyü”(1967), “Sosyolojik Açıdan Din, Ahlâk, Lâiklik ve Politika Üzerine Diyaloglar” (1970), “Türk Sosyolojisinin Bazı Sorunları” (1973), “Hocamız Fındıkoğlu” (1976), “Atatürk ve Halkçılık” (1981), “İşçi Hakları” (haz. Cahit Tanyol vd. 1984), “Laiklik ve İrtica” (1989), “Çankaya Dramı” (1990), “Schopenhauer’da Ahlâk Felsefesi” (1998), “Neden Türban: Şeriat ve İrtica” (1999), “Türkler ile Kürtler” (1999), “Hoca Kadri Efendi’nin Parlamentosu” (2003) adlı çalışmalar yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal