Praksis’ten yeni tekli: ‘Vatan, işçiye tekme atan; vatan, halkın ekmeğinden çalan’

Praksis’ten yeni tekli: ‘Vatan, işçiye tekme atan; vatan, halkın ekmeğinden çalan’

Praksis Müzik Grubu’nun yeni teklisi “Vatan” yayımlandı.

2012’de kurulan ve toplumsal mücadele alanlarına müziğiyle destek olan Praksis Müzik Grubu’nun “Vatan” adlı teklisi yayımlandı. “Vatan, işçiye tekme atan; vatan, halkın ekmeğinden çalan…” sözleriyle dikkat çeken şarkıda Nâzım Hikmet’in “Vatan Haini” şiirine atıfta bulunuluyor.

Grubun şarkıyla ilgili açıklaması şöyle:

“Vatan meselesiyle ilgili Nâzım’dan bugüne çok sular aktı bir yanıyla, bir yanıyla da değişen pek bir şey yok. İki dudak arasındaki en güncel vatan: Ardı arkası kesilmeyen kayyumlar, keyfi rektör atamaları, üryan aramalar. Vatanın önü ardı, artı değerin iktidarının çıkarları, istifa borsaları, kadın cinayetleri pişkinliği. Vatana bak! Dilinden düşürmeyenlerin çıkar yağlamaları, bir oraya bir buraya hizalı satırlar, kronik işsizlik, intihar kıyısı yoksulluk… Çarpıklığı ifşa eden meddahlara hapis mi, gerçeğin rakamlarının endişesi mi vatan? Ah vatan, vah vatan! Kendisi için istediğini herkes için isteyeceklerin sessizliğinin teminatı mı vatan? İşçiye tekme atan sonra yoluna barikat kuran vatan, ‘Öyle mi alay komutanı’ vatan! Yalanı iş edinen mi, emeğin sırtından geçinen, halka çöken mi vatan? Derelere kelepçe vuran vatan, ormanları delik deşik eden; sen misin vatan? Öyleyse, dinle bak, bu şarkı sana!”

Praksis Müzik Grubu şimdiye dek “İsyan Var”, “Kavga Devam Ediyor” ve “Tekmeye Kafa” adlı üç albüme ve çok sayıda tekliye imza attı.

“Vatan” adlı şarkı şuradan dinlenebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal