Polonya son kararını verdi: Roman Polanski ABD’ye iade edilmeyecek

Polonya son kararını verdi: Roman Polanski ABD’ye iade edilmeyecek

Polonya Yüksek Mahkemesi, Polonyalı sinemacı Roman Polanski’nin ülkeye girmesi halinde ABD’ye iade edilmesi yönündeki ret kararını onadı.

Polanski, 1977 yılından beri, reşit olmayan biriyle cinsel ilişkiye girmesi suçlaması nedeniyle ABD tarafından aranıyor. Şu anda Fransa’da yaşayan ve İsviçre’de de bir evi olan yönetmen, sık sık memleketi Polonya’yı da ziyaret ediyor.

Üç yargıçtan oluşan kurul, Polonya Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro’nun Polanski’nin ABD’ye iade edilmesi üzerine talebini salı günü reddetti. Ret kararı daha önce alt mahkeme tarafından da alınmıştı; yüksek mahkemenin kararı onaylamasıyla, dava kapanmış oldu.

Polanski, geçtiğimiz sene Polonya’da bir film çekmek istemiş ancak Ziobro’nun başlattığı yasal süreç üzerine planlarını iptal etmişti. Milliyetçi muhafazakar parti PİS’in Polonya’da iktidara gelmesiyle birlikte seçilen Ziobro, Mayıs ayında davanın tekrar görülmesini talep etti. Ziobro Polanski’nin cezalandırılması gerektiğini ve ABD’ye iade edilmemesinin tek sebebinin şöhreti olduğunu iddia etmişti.

Alt mahkeme, 83 yaşındaki Oscar ödüllü yönetmenin daha önce suçuyla ilgili hapis cezası yattığını ve ABD’de adil bir biçimde yargılanmasının muhtemel olmadığını söyleyerek talebi reddetti.

Yönetmen, 1977 yılında bir fotoğraf çekiminde 13 yaşında bir kıza tecavüz etmesi sebebiyle Los Angeles mahkemesi tarafından suçlu bulunmuş, 42 gün hapis cezası yatmıştı. Hapis cezasının ardından Polanski, yargıcın daha uzun bir süre hapis yatmasını isteyeceğini düşünerek Amerika’yı terk etti, bir daha da geri dönmedi. ABD mahkemesi Polanski’ye yönelik tüm suçlamaları kabul etmişti ve şayet kaçmasaydı, 50 yıl hapis cezasına çarptırılması beklenmekteydi.

2003 yılında “Piyanist” filmiyle en iyi yönetmen Oscar ödülünü kazanan Polanski, törene katılamamış, ödülü onun yerine oyuncu Harrison Ford almıştı.

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal