Pink Floyd’un yolculuğu: ‘Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı’

Pink Floyd’un yolculuğu: ‘Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı’

Fatma Berber ve Sümeyra Teltik, İngiliz progresif-psikedelik rock müzik grubu Pink Floyd’un hikâyesini kaleme aldı. “Pink Floyd – Kilidi Açamazsan Kır Kapıyı” adlı kitap Destek Yayınları’nca okura sunuldu.

Özlem Esmergül’ün editörlüğünü üstlendiği kitabın kapak tasarımı İlknur Muştu’ya ait.

Efsanevi grubun kurucusu Syd Barrett’a ve asi çocuklara adanan kitapta Pink Floyd’un müzik yolculuğu on bölümde anlatılıyor. Bölümlerin başında ve sonunda grubun şarkı sözleri veya grup üyelerinin cümlelerine yer veriliyor.

Pink Floyd’un 2 Temmuz 2005’te Hyde Park’ta verdiği konserle başlayan kitapta seksenli yılların başında İmge Yayınevi’nin yayımladığı “Pink Floyd” adlı kitabı yazan Orhan Kahyaoğlu’nun, müzik eleştirmeni ve gazeteci yazar Murat Beşer’in ve yayıncı ve yazar Alper Çeker’in görüşleri de yer alıyor.

“Pink Floyd, açılmakta direnen kapılar karşısında pes etmeyen, kapıları kırmak zorunda kalsa da muhakkak sonunda açmayı başaran asi çocukların sözcüsüydü. Sadece müzikte çığır açmadı Pink Floyd, baskıya ve dayatmalara direnç gösterenlerin kalbinde, hayallerinde, isyanlarında ve itirazlarında yepyeni ufuklar açtı.

Pink Floyd yalnızca bir müzik grubu değil bir yaşam biçimi ve felsefeydi de aynı zamanda. Pink Floyd çağını aşan, zamanın ötesinde müzikten başka şansı olmayanların yolculuğuydu.

Onlar kendi yolculuklarında kilitli kapılarla karşılaştılar. Yaptırımlarla, yasaklarla, baskılarla, zincirlerle ve sürü dayatmasıyla… Ama hep birlikte itiraz etmenin ve direnmenin bir yolunu buldular:

Müzik! 

Bu kitap, Pink Floyd’a, Ay’ın karanlık yüzüne bir yolculuk… Belki de asıl karanlık kırılamayan kapılardı.

O zaman yön ver güneşin kalbine doğru!

Kitaptan tadımlık bir bölüm okumak için şuraya bakılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal