Picasso’nun ‘Pencerenin Yanında Oturan Kadın’ tablosu 55 milyon dolardan mezata çıkacak

Picasso’nun ‘Pencerenin Yanında Oturan Kadın’ tablosu 55 milyon dolardan mezata çıkacak

Dünyaca ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun 1932 tarihli “Pencerenin Yanında Oturan Kadın” (Femme Assise Près D’une Fenêtre) adlı tablosu 11 Mayıs’ta New York’ta mezata çıkacak.

Christie’s müzayede evinde mezata çıkacak tablonun en az 55 milyon dolar (yaklaşık 450 milyon TL) civarı bir fiyata alıcı bulması bekleniyor.

Picasso’nun 1932 tarihli tablosunun satışıyla ilgilenen Vanessa Fusco o dönem hakkında şöyle konuştu:

“1932, Picasso için tamam ya da devam yılıydı. 50 yaşındaydı. Başarılıydı. Ünlüydü. Ancak bunun ardından başarıdan sonra ne gelecekti? Bu çığır açan sanatçı yenilik yapmaya devam edecek miydi? Yoksa sadece geçmişine ve biriktirdiği itibara mı güvenecekti?”

İlham kaynağı Marie-Thérèse Walter

CNN International‘ın The Art Newspaper‘dan aktardığı habere göre, “Pencerenin Yanında Oturan Kadın”ın ilham kaynağı ünlü sanatçının sevgilisi Marie-Thérèse Walter. İkili 1927’de Walter 17 yaşındayken ilişkiye başlamıştı.

Picasso’nun bazı heykellerinde ve başka çizimlerinde de Walter’dan esinlendiği belirtiliyor. Fusco, tablo hakkında “Bu tabloda derin bir şehvet var…” yorumunu yaptı.

Haberde, o dönemdeki resimlerin çoğunda uzanan çıplak kadınların tasvir edildiği ancak bahsi geçen tabloda oturan uyanık bir figürün bulunduğu belirtildi.

Kaynak: NTV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal