Picasso’nun kübist kolajı İskoçya’da

Picasso’nun kübist kolajı İskoçya’da

Edinburgh’daki İskoçya Ulusal Modern Sanat Galerisi, Pablo Picasso’nun 40 yıldan fazla bir süredir İsveç’teki bir özel koleksiyonda yer alan ender bir kolajını satın aldı.

Picasso’nun 30 kadar kolajından biri olan bu kübist eserde, bir masanın üstünde stilize bir bardakla bir şişe ve gazete ilanı kesikleri görülüyor.

Resmin karakalem, mürekkep, kurşun kalem ve yazı şablonu kullanılarak yapıldığı, ancak şişenin 12 Aralık 1912 tarihli “Le journal” gazetesinden kesildiği belirtiliyor.

Modern Sanat Galerisi’nin direktörü Simon Groom, “Picasso’nun gazete kesiklerinden oluşan bu resimlerinde yüzlerce yıllık geleneği altüst ettiğini ve bunun yankılarının günümüz sanatında hâlâ görüldüğünü söyledi.

Resimlerinde denediği biçim bozma çalışmaları Picasso’yu 1907 baharında “Avignonlu Kızlar” adlı devrimci tabloya götürmüştü. 20. yüzyılın başyapıtlarından biri sayılan bu tablonun asıl önemi, İzlenimcilikle başlayan anlatım geleneğiyle olan bağları köktenci bir biçimde koparmasıydı.

Eleştirmen Louis Vauxcilles, Picasso’nun “Avignonlu Kızlar”ı ile George Braque’ın benzeri çalışmalarını küçük küplere benzetince, “kübizm” sözcüğü bu tür yapıtları anlatan bir akım adı olarak yerleşti.

Picasso, 1911 yazında, Braque gibi, yapıştırma tekniklerini uygulamaya başladı. Gazete kâğıtları, sigara paketi ve kibrit kutusu kapakları gibi nesnelerle oluşturduğu resimler, onun, analitik kübizmden uzaklaştığını, sentetik kübizme yöneldiğini gösteriyordu.

Kaynka: Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal