Picasso sergisi ilk kez İzmir’de

Picasso sergisi ilk kez İzmir’de

Pablo Picasso’nun, sahne sanatlarına yönelik eserlerinden oluşan “Picasso ve Gösteri Sanatı” başlıklı sergi İzmir Arkas Sanat Merkezi’nde açıldı. Sergi, 5 Ocak 2020’ye kadar görülebilecek.

Küratöryel bir kurguyla oluşturulan sergide Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eser yer alıyor.

Ayrıca sergi, sanatçının farklı disiplinlerde üretim gösteren pek çok sanatçı yakınıyla kurduğu ilişkiyi belgeleyen fotoğraflara da yer veriyor.

‘Kültür-sanatı üreten bir iklim yaratmak istiyoruz’

Serginin tanıtımı için Arkas Sanat Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentin tarih boyunca birçok yeni fikrin, kültür ve sanatsal faaliyetin vücut bulduğu dünyanın önemli metropollerinden biri olduğuna vurgu yaparak şöyle dedi:

“Bu sergi ile birlikte bizim Akdeniz çanağında hayata geçirmek istediğimiz çalışmalar doğrulanmış ve güçlenmiş oluyor. Kültür-sanatı tüketen değil birçok ekole ev sahipliği yapan, sanatın yedi dalında üretim yapan, buradan yeni ekollerin doğmasını sağlayacak bir iklim yaratmak istiyoruz. Bunu İzmir’in her noktasında, arka sokaklarında da yapmak istiyoruz.”

‘Yaşasın İzmir! Yaşasın Picasso!’

Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon ise Picasso’nun Atatürk’le aynı yıl doğduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Picasso’nun bütün ihtişamıyla sergilenmesinin zamanıydı. Birkaç sene önce Türkiye’de Picasso ile ilgili sergiler yapıldı ama İzmir’de harika bir çalışmayla Picasso’ya bambaşka bir bakış açısı kazanacaksınız. Bu sergide Picasso’yu farklı bir bakışla irdeleyen ve ilk defa sergilenen eserler göreceksiniz. İki yıl önce başlayan Picasso-Méditerranée projesi kapsamında 70 sergi yaptık. İzmir’de bu sergiyle etkinliği kapatmak sıradan bir olay değil. Akdeniz’in sembol kentlerinden biri varsa o da bütün olumlu özellikleriyle bu da İzmir’dir. Yaşasın İzmir! Yaşasın Picasso!”

Bale, boğa döğüşü ve sirk temaları öne çıkıyor

Arkas Sanat Merkezi Direktörü Müjde Unustası da şu ifadelere yer vedi:

“Picasso’yu İzmir’e getirmek bizim hayalimizdi. Paris Picasso Müzesi Müdürü Laurent Le Bon da bizimle aynı heyecanı paylaşarak bir Akdeniz kenti olan İzmir’in Picasso-Méditerranée projesinde yer almasından çok büyük bir mutluluk duyacaklarını ifade etti. Yaklaşık üç sene önce bu maceraya adım attık. Bu sürede birçok toplantılar, sempozyumlar oldu. Biz kendi sergimizi kurgularken Picasso’nun biraz daha az bilinen yönünü ortaya çıkararak bu sergiyi hazırlamayı düşündük.”

Sergide tabloların yanı sıra çeşitli kostüm tasarımlarının görülebileceğini belirten Unustası, Picasso’nun gösteri dünyasında önemli bir yer tutan bale, boğa döğüşü, sirk gibi temaların öne çıktığını ifade etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal