Phil Collins müziğe geri döndü: ‘Artık emekli değilim’

Phil Collins müziğe geri döndü: ‘Artık emekli değilim’

The Genesis grubunun davulcusu olarak üne kavuşan, daha sonra da solo albümlerindeki “Another Day in Paradise”, “In the Air Tonight” ve “Against All Odds” gibi şarkılarıyla hafızalara kazınan Phil Collins, Rolling Stone dergisine verdiği röportajda “emekliliği bıraktığını” ve müziğe verdiği 13 yıllık arayı sonlandırdığını duyurdu.

64 yaşındaki İngiliz şarkıcı, 2002’deki “Testify” albümünden beri ilk defa yeni şarkılarının kaydı için stüdyoya girdi ve ayrıca bir turneye çıkmayı planladığını açıkladı. Collins, söyleşide “At artık ahırın dışında ve ben ilerlemek için çok hevesliyim” dedi.

Sanatçı, müziğe geri dönme kararındaki motivasyonlarını şöyle anlattı:

“Çocuklarım şu an 10 ve 14 yaşında ve babalarının müzik yaptığını görmek istiyorlar. En son yolda olduğumda, bezlerini doldurdukları yaştalardı. Benim müziğimi seviyorlar ve ben de müziğimi yeniden ortaya çıkarmak istiyorum. Böylece çocuklarım onlarla eğlenebilecek.”

Phil Collins turne programı içinse “Çok uzun bir tura çıkmak istediğimi sanmıyorum ancak Avustralya’daki stadyumlarda ve Uzakdoğu’da çalmak isterim. Bunu yapabilmemin tek yolu bir turneye çıkmak ama bir parçam sadece tiyatrolarda sahne almak istiyor. Neler olacağını birlikte göreceğiz” dedi.

Ünlü sanatçı, solo parçalarını yeniden yayımlamak ve daha fazla müzik yapmak üzerine ise şunları söyledi:

“Bu yeniden yayımlama meselesine çok bulaştım. Hatta bütün ‘cover’ parçalarımı yeniden kaydettik, ki bu da benim fikrimdi. Kolayca gururum okşandı. Eğer insanlar eski şeyleri yeniden keşfettiyse ve bunlara ilgi gösterdiyse, bu durumda daha fazla müzik yapmamak aptalca olurdu.”

Alkolü bıraktığını söyleyen Collins, “Çok fazla içmek, beni bir nebze karanlığa doğru sürükledi. Saatlerimi televizyon izleyerek, içki içerek harcadım ve bu beni neredeyse öldürüyordu. Ancak son üç yıldır içmiyorum” dedi. 

The Genesis grubunun davulcusu Collins 2007 yılındaki turne sırasında sakatlanmış ve boynundaki çıkık omurgasını tedavi etmek için yapılan operasyonun kendisini, bagetleri tutamayacak ve piyano çalamayacak durumda bıraktığını söylemişti.

Collins 2011 yılında müziği bırakmasının nedenini, “İki genç oğluma tam mesai babalık yapabilmek için” diyerek açıklamıştı.

Kaynak: Telegraph 

Hazırlayan: Fundanur Öztürk

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal