Peyk’ten çağrı: ‘Gelin bir albüm yapalım, gelirini ihtiyacı olan sektör emekçilerine dağıtalım’

Peyk’ten çağrı: ‘Gelin bir albüm yapalım, gelirini ihtiyacı olan sektör emekçilerine dağıtalım’

Peyk’in solisti İrfan Alış, koronavirüs salgınının müzik piyasası ve çevre üzerindeki etkileri hakkında konuştu. Sanatçılara salgın nedeniyle işsiz kalan müzisyenler için dijital bir albüm çağrısı yapan Alış, sahne arkasında sosyal güvencesiz çalışan bir sürü sanatçı olduğunu hatırlattı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından dolayı yaşanan işsizlikten etkilenen kesimlerin başında gelen müzik sektöründe kriz giderek büyürken, Peyk’in solisti İrfan Alış, sosyal medyadan bir çağrı yaptı. “Sanatçıların dijital bir platformda bir albüm yapması ve bu albümün gelirlerinin ihtiyacı olan çalışanlara verilmesi” fikrini ortaya atan Alış, Peyk grubu adına ‘Biz bu parayla ihtiyacı olan müzisyenlere desek olabiliriz. Belki, 50 bin müzisyen başvuracak, 100 TL destek olacağız. Ancak, bu insanlar kendilerini yalnız hissetmeyecek’ dedi.

Tükenmez Haber’den Özlem Temena’ya konuşan Peyk’in solisti İrfan Alış, müzik sektörünün koronavirüs salgınından nasıl etkilendiğini şöyle anlattı:

“Konserlere salgın nedeniyle ara verildi. En yakın konser en iyi ihtimalle ekim, en kötü ihtimalle 2021 yılı olarak görülüyor. Ben ekimde başlamasını beklemiyorum. Şu anda müzik piyasası çalışanları çok kötü şartlarda yaşıyorlar. Çünkü bu sektörde çalışanların sigorta ve sosyal hakları yok, yevmiyeyle çalışılır. Bunun yanında bir de müzisyenler örgütlenme konusunda oldukça zayıf. Organize olamadıkları için en çok etkilenen kesimlerin başında geliyorlar.”

Sahne gerisinde çalışan sağlık, sigorta gibi pek çok haklardan mahrum sanatçıların da olduğunu hatırlatan Alış, Peyk grubu adına dijital bir müzik grubu çağrısı yaparak şunları söyledi:

‘Albüm çıkaralım ve ihtiyacı olanlara destek olalım’

“Kapanan sahnelerin elemanları, işsiz müzisyenler, stüdyo çalışanları… Şu anda herkes işsiz ve bu çalışanların herhangi bir geliri yok. Bu durum karşısında bir şey yapmamız gerektiğini düşündüm. Biz diyoruz ki, herkes bir şarkı üstlensin, ünlü, ünsüz fark etmez ve bir grup kuralım. İsmi ‘karantina günleri olsun’ ya da dayanışma. Bütün şarkılar Spotify’a yüklensin, orada şeffaf bir biçimde para biriksin. Bu tablolar şeffaf olarak zaten paylaşılıyor. Orada biriken para, ihtiyacı olanlara, kirasını ödemekte zorlananlara dağıtsın. Gerçekten zor durumda olanlara destek olalım. Biz kendi söküğümüzü dikelim. Güzel olan tarafı albüm hep orada kalacak ve fon sürekli birikecek. En zor zamanlarda o biriken para devreye girecek.”

‘Bizi de düşüneler varmış’ diyecekler’

“Biz bu parayla ihtiyacı olan müzisyenlere desek olabiliriz. Belki, 50 bin müzisyene başvuracak, onlara 100 TL destek olacağız. Ancak, ‘bu insanlar kendilerini yalnız hissetmeyecek, bizi de düşüneler varmış’ diyecekler. Konserlerimizi verdiğimiz tüm mekânlar kapandı, kiralarını nasıl ödüyor, çalışanları nasıl geçiniyor bilmiyoruz. Müzik sektörü çok çeşitli, biz bu fonla onlara destek olabiliriz. “

‘Sezen Aksu bir şarkı bağışlasa ne olur?’

Alış, bu çağrıların müzik sektörü içinde çok yer bulmadığı eleştirilerini de sıraladı:

“Ancak bu fikre çok fazla destek gelmedi. Ama gönül isterdi ki 10 bin tane çok ünlü sanatçı gelse, birer şarkısını dijitale yükleseler, orada bağımsız olarak para birikse ve ihtiyaç duyulan zamanlarda kullanılsa. Fikir attık ortaya, bu bir örgütlülüğe dönüşse keşke. Bu yardım fonundan ekmek bulamayan müzisyenlere destek olsak ne olur? Sezen Aksu bir şarkı atsa ne eksilir? Tarkan bir şarkı verse ne eksilir?”

Grup olarak karantina sürecinin başlamasıyla çalışanları için önlem aldıklarını belirten Alış, sözlerini şöyle tamamladı:

“Biz Peyk gurubu olarak her anlamda dayanışma içindeyiz. Etrafımızdaki herkese şunu söyledik, ‘paran biterse bizden saklama’. Şu anda kadar, hiçbir sorun yaşamadık. Bize ihtiyacı olan her arkadaşımızı aradık sorduk. Bu bize hiçbir şey kaybettirmedi.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal