Pera Müzesi ve Vikipedi ortak bir proje için yeni yazarlar arıyor

Pera Müzesi ve Vikipedi ortak bir proje için yeni yazarlar arıyor

vikiperaPera Müzesi, internetin en kapsamlı ansiklopedisi olan Vikipedi ile yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Wikimedia Topluluğu Kullanıcı Grubu Türkiye (WMTR) ile Pera Müzesi arasında, GLAM-WIKI kapsamında yapılan iş birliği anlaşması imzalandı. GLAM-VİKİ‘nin ilk iş birliği projesi olan Vikikarekod, ‘’Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar’’ koleksiyon sergisi hakkında, kaliteli ve  seçkin içerik oluşturulmasına dayanıyor.

Müzenin yazarları çağırdığı proje, daha önce Metropolitan Müzesi, British Museum ile MoMA gibi müzeleri tarafından de gerçekleştirilmişti. Proje kapsamında eserlere Vikipedi üzerinden en geniş katkıda bulunan beş yazar, Pera Müzesi tarafından ödüllendirilecek. Yazarlar, 15 Ağustos’a kadar içerik gönderebilecekler. Yarışmaya katılmak için Vikipedi’ye üye olmak yeterli.
Pera Müzesi’nin yaptığı açıklama şöyle:

‘’VikiPera projesi tamamlandığında Pera Müzesi’nde sergilenen ‘Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar’da yer alan eserlerin Vikipedi içeriğine karekod aracılığıyla sergi galerisinden de erişim sağlanacak. Ziyaretçiler, eserlerin künyesine eklenecek karekodu telefonlarından okutarak doğrudan Vikipedi sayfasında bulunan içeriğe yönlendirilecek. Böylece eserler ile ilgili en doğru ve tarafsız bilgiye müze ziyareti sırasında da ulaşılabilecek. Yarışma sonuçlandıktan sonra projenin lansmanı Ağustos sonunda yapılacak.‘’

Proje hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal