Pera Film’de ‘Başkasının Eli’ serisinin üçüncü filmi: ‘Kasanova Geni’

Pera Film’de ‘Başkasının Eli’ serisinin üçüncü filmi: ‘Kasanova Geni’

Pera Film, Fol işbirliğiyle gerçekleşen “Başkasının Eli” başlıklı seri, üçüncü film olarak “Casanova Gene” (Kasanova Geni) adlı filme ev sahipliği yapıyor.

“Başkasının Eli” serisi, mesafelerin azaldığı, imkânların çoğaldığı toplumlarda yaşayan insanların arasındaki mesafelerin sorgulandığı, yenilikçi dilleriyle konvansiyonel sinemaya karşı duran filmleri merkezine alıyor.

Film serisiyle günümüz sinemasının Türkiye’de gösterilme fırsatı yakalayamamış örneklerinin yanı sıra geçmişte çekilip çok az insana ulaşabilmiş filmlerin seyirciyle buluşması amaçlanıyor.

Serinin üçüncü filmi olan “Kasanova Geni”, 24 Mayıs Cuma günü saat 19.00’da Pera Film’de gösterilecek. Gösterimin ardından saat 20.15’te, filmin yönetmeni Luise Donschen ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

‘Kasanova Geni’

“Film, ikonografik yönden kışkırtıcı derecede sade bir biçimde açılıyor. Arka planda Campanile di San Marco manzarasının önünden geçen gondollarıyla, Venedik’i görüyoruz. Tüylerle bezeli bir karnaval figürü, arka planın önünde poz veriyor.

Adı erkek cazibesiyle birlikte anılan Giacomo Casanova’nın doğum yerinden, ispinozlar üzerinde yaptıkları çalışmalarla Kazanova geninin varlığını kanıtlamaya çalışan biyologlara geçiyoruz. Eğer dedikleri doğruysa, yani dişilerde çok eşliliğin evrimsel açıdan bir avantajı bulunmuyorsa, doğada halen görülebiliyor olması için bu özelliğin babadan kıza aktarılıyor olması gerekli.

Kazanova rolünü canlandıran aktör, gösteri sonrasında sahne arkasındaki soyunma odasında söyleşi verdikten sonra, tekrar John Malkovich’e dönüşüyor. Bir dominatrix müşterisini kabul ediyor; çocuklar ormanda oyunlar oynuyorlar. Filmin kurgusu; doğa ve kültür, toplumsal cinsiyet rolleri, arzu, cinsellik, beden ve bedenleşmeye ilişkin unsurları ustalıkla birbirlerine örüyor.

16mm olarak çekilen ve sahnelerle belgesel bölümlerini bir araya getiren film, gerçek ve kurgu arasında, karmaşık bağlantılar kurulmasına izin veren boşluklar bırakıyor. Tematik bağdaşımlara görsel bağlantılar eşlik ederken, doğayı simgeleyen orman, saksı bitkileri ve yağlıboya tablolar, tüyler, pırıltılı ayakkabılar ve kırmızı bir etek, göze olduğu kadar zihne de hitap eden ayrıntılar sunuyor.

Kasanova Geni, cezbetmeyi bilen bir film”

Luise Donschen hakkında:

1982 yılında Berlin’de doğan Luise Donschen, Hamburg ve Belgrad’da antropoloji, Alman filolojisi ve film eğitimi aldı.

2012 yılında HFBK Hamburg Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden mezun oldu.

Mezuniyet filmi “Bana Kusursuz Hafızamı Geri Ver!”, uluslararası film festivallerinde gösterildi.

“Kasanova Geni” ilk uzun metrajlı filmi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal