PEN Türkiye, Günışığı Kitaplığı’nın bütün kitaplarını ‘ayın kitabı’ seçti

PEN Türkiye, Günışığı Kitaplığı’nın bütün kitaplarını ‘ayın kitabı’ seçti

Uluslararası PEN Türkiye Merkezi Aralık ayında, Günışığı Kitaplığı’nın tüm çocuk kitaplarını “Ayın Kitabı” ilan ettiğini duyurdu.

PEN Türkiye Merkezi başkanı, yazar Zeynep Oral konuya ilişkin açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Günışığı Kitaplığı, Türkiye ve dünya yazarlarından seçtikleriyle, çocuklara çağdaş ve evrensel değerler kazandırmaya çalışıyor. Özenli seçimler, özenli örnekler, farklı yaş gruplarına seslenen çok geniş bir yelpazeye yayılan edebiyat eserlerini farklı yaş grubundaki çocuklara sunarken, onlara aynı zamanda okuma sevinci, edebiyat tutkusu aşılıyor. O kitapları tüm çocuklarımız okuyabilse, Türkiye’miz farklı olur.”

  1. yılını kutlayan ve bugüne kadar 400’e yakın kitabı yayına hazırlayan Günışığı Kitaplığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Biz sözün gücüne, edebiyatın yaşama anlam katan, özgürleştirici gücüne inanıyoruz. Her yaştan edebiyat okurlarının, düşünerek, konuşarak, birbirini anlamaya çalışarak hem nesillerarası iletişimi yükselteceğine, hem de toplumsal barışa, huzura katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu nedenle ülkemizde yaşayan her çocuğun, her gencin ve yetişkinin bugünlerde edebiyata her zamankinden çok ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Yaşamımıza sevgi, saygı ve hoşgörünün yeniden sızması için edebiyatın, insanlığın ve doğanın güzelliklerini, iyiliklerini hatırlatmadaki katkısı çok büyük ve vazgeçilmez.”

Bugüne kadar Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlanan kitapları buradan inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal