PEN Türkiye ayın kitaplarını seçti: James Baldwin’in tüm eserleri

PEN Türkiye ayın kitaplarını seçti: James Baldwin’in tüm eserleri

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, haziran ayı kitapları olarak yazar ve hak savunucusu James Baldwin’in kaleme aldığı tüm eserleri seçti.

PEN Türkiye’den yapılan açıklamada, Baldwin’in romanlarının sadece ırk ayrımına değil, her türlü ayrımcılığa karşı olduğu belirtilerek, “Bu seçimle Minneapolis kentinde polisin orantısız güç kullanarak ölümüne sebep olduğu George Floyd olayı ile onu izleyen polis şiddeti olaylarına ve o günden bu güne A.B.D.’de ve diğer ülkelerde yükselen ırkçılığa, despotizme ve şiddete de dikkat çekiyoruz” denildi.

Her ülkenin kendi “ırkçılığıyla” yüzleşmesi gerektiğini vurgulayan PEN Türkiye, Baldwin’in eserlerinin haziran ayının kitapları olarak belirlenme gerekçesini şöyle açıkladı:

“Baldwin’in romanları  ve ırkçılığa karşı manifesto niteliğindeki ‘The Fire Next Time-  Bundan Sonrası Ateş’  (Yapı Kredi Yayınları) sadece ırk ayrımına değil, her türlü ayrımcılığa  karşıdır.  Bu seçimle Minneapolis kentinde polisin orantısız güç kullanarak ölümüne sebep olduğu George Floyd olayı ile onu izleyen polis şiddeti olaylarına ve o günden bu güne A.B.D.’de ve diğer ülkelerde yükselen ırkçılığa, despotizme ve şiddete de  dikkat çekiyoruz. Ama her ülkenin  kendi ‘ırkçılığıyla’ yüzleşmesi gerektiğinin de altını çizmek istiyoruz.

“James Baldwin 1961’de İstanbul’a geldi ve üç yıl önce New York’ta dost olduğu Engin Cezzar ile eşi Gülriz Sururi’nin kapılarını çaldı. Yıllarca kaldığı Paris’ten on üç yıl sonra sığındığı İstanbul onun ülkesi dışındaki ikinci şehri olmuştu. Yaşar Kemal’e, ‘İstanbul’da kendimi özgür hissediyorum,’ demişti. O da ‘Amerikalı olduğun için,’ diye cevaplamıştı. 1968’de Paris’te yaşadığı yılların onu ‘kendi zihnimin paranoyası olmayıp da her polisin, her patronun, herkesin yüzünde görünen gerçek toplumsal tehlikeden’ kurtarmış olduğunu söyleyecekti. Raoul Peck’in yazardan alıntılarla dolu filmi ve kitabı ‘I’m Not Your Negro/Ben Senin Zencin Değilim’ (Kırmızı Kedi Yayınları) haziranda  çıkacak  ve James Baldwin  sesini bir kez daha bize duyuracak.

“PEN olarak her türlü ayrımcılığa hep karşıyız, karşı olacağız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal