PEN Pinter Ödülü’nü politik yazar Margaret Atwood kazandı

PEN Pinter Ödülü’nü politik yazar Margaret Atwood kazandı

Pen Pinter Ödülü’nün bu seneki kazananı, Margaret Atwood oldu.

PEN Pinter Ödülü, bundan yedi yıl önce Nobel ödüllü yazar Harold Pinter anısına verilmeye başlandı. Ödül, Pinter’ın Nobel kabul konuşmasında ifade ettiği üzere “hayatımızın ve toplumumuzun esas gerçeğini tanımlamak için (…) şiddetli bir entellektüel kararlılık” gösteren ve dünyayı “azimli, yolundan şaşmaz” bir bakışla yorumlayan, edebi değeriyle öne çıkan yazarlara veriliyor.

Daha önce Booker ödülüne de layık görülen Kanadalı yazar, Maureen Freely’nin de dahil olduğu bir jüri tarafından seçildi. Freely ödülü verme sebeplerini şu şekilde açıkladı:

“İçerikleriyle sırf kendi evlerinin önünü süpüren, kariyer başarılarını önceleyen insanların baskın olduğu bir meslekte, Margaret Atwood ışıldayan bir istisnadır.

“O sadece kendi ilkeleri için taraf olmaz: her romanında kendi ilkelerini sınar da. Bir dava insanı olarak yaptıkları, bir kurgu yazarı olarak yaptığı çalışmaları da derinleştirir. Hepimiz için bir ilham kaynağıdır.”

Atwood aynı zamanda jüri tarafından “kamu tarafından örnek alınacak bir entellektüel” ve “politik davaların daimi bir destekçisi” olarak tanımlandı. Pinter’ı kişisel olarak da tanıdığını söyleyen Atwood, ödüle layık görülmekten onur duyduğunu ifade etti.

“Harold Pinter ile 1989 tarihinde ‘Damızlık Kızın Öyküsü’ filminin senaryosu için birlikte çalıştık ve insan hakları ihlallerindeki adaletsizliğe ve sanatçıların baskı altında tutulmasına dair hararetli anlayışı o zaman bile çok etkileyiciydi. Bu ödülü kazanan herkes, bu tarz ihlallere karşı konuşan ve çalışmalar yapan tüm dünyadan insanların vekilidir. Bu senenin kazananı olmaktan onur duyuyorum.”

Pinter’ın eşi Antonia Fraser, kaybettiği kocasının Atwood’a hayran olduğunu söyledi: “Hem bir yazar, hem bir mücadeleci hem de insan olarak. Yaşasaydı o da Atwood’un cömert cevabı karşısında memnun olurdu.”

Atwood şimdi ödülü paylaşacağı bir kişi seçecek: 2016 Uluslararası Yazar Cesareti ödülü, Ekim ayında bir törenle verilecek. PEN’in yaptığı açıklamaya göre kazanan, “ifade özgürlüğünü aktif bir biçimde savunan, kendi güvenliği ve özgürlüğü sıklıkla ciddi bir risk altında olan” uluslararası bir yazara verilecek. Ödül daha önce, Gomoralı yazar Roberto Saviano, Meksikalı gazeteci Lydia Cacho ve hapis cezasına çaptırılan Suudi blogger Raif Badawi gibi isimlere takdim edildi.

Kaynak: The Guardian

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal