PEN Duygu Asena Ödülü, Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne sunuldu

PEN Duygu Asena Ödülü, Kadın Eserleri Kütüphanesi’ne sunuldu

PEN 2016 Duygu Asena Ödülü, 25 yıl önce “Belge yoksa tarih de yoktur” diye yola çıkan, tepeden tırnağa dayanışma duygusuyla yoluna devam eden Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı’na verildi.

Vakıf Başkanı Fatmagül Berktay ödülü Ayşegül Sönmez ve Zeynep Oral’ın elinden, kurucular Aslı Davaz, Füsun Ertuğ, Füsun Akatlı ve Jale Baysal’ın kızları CHP İzmir milletvekili Zeynep Altıok Akatlı, Ayşe Buğra ve yönetim kurulu üyesi İmren Sipahi ile birlikte aldı.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi Müdürü M. Pascal Roos ev sahipliğinde dün gerçekleşen törene Norveç PEN Başkanı William Nygaard, Uluslararası PEN önceki başkanı John Ralston Saul da katıldı.

Binlerce Duygu Asena’ya gereksinmemiz var

PEN Başkanı Zeynep Oral açış konuşmasında arkadaşı, meslektaşı Duygu Asena’yı şu sözlerle andı: 

“Akıllı, iyi yürekli, çalışkan, cesur, azimli, kahraman, güzel arkadaşım. Güzelliği aklından, ruhundan, cesaretinden, azminden ve çalışkanlığından gelen arkadaşım. Ezilenden sömürülenden, hakkı yenenden yana, sesi olmayanın sesi, dili olmayanın dili olmuş, milyonlarca kadının aklından geçirdiğini, düşündüğünü, söylemek istediğini ama söylemeye korktuğu, çekindiği şeyi cesaretle, herkesten önce söyleyen bir öncü.”

pen2“90 yıllık Cumhuriyet döneminin enkaz diye nitendiği, Osmanlı hayranlığının kamçılandığı günlerde, kadın erkek eşitliğine inanmıyorum diyen, her alanda ayırımcılığı körükleyen, kadın erkek eşitliğinin bir demokrasi sorunu olduğunu anlamayan zihniyetin başımızda bulunduğu bir  dönemde” bir değil binlerce Duygu Asena’ya gereksinmemiz olduğunu söyleyen Oral, 2007’de bu yana verilen ödülü sundu. 

Fatmagül Berktay ise teşekkür konuşmasında, “Bugünün genç kadınları kendilerini daha fazla özne hissediyorlarsa, kimliklerine sahip çıkıyorlarsa bunu Duygu Asena’nın ve bir bütün olarak feminist hareketin 1980’lerden beri verdikleri zor ama bir o kadar da zevkli mücadeleye borçlular” dedi.

Törende Pen Türkiye, Pen Norveç ve Kırmızı Kedi Yayınevi işbirliğiyle yayımlanan 25 yazarın “Kadına karşı şiddete dur” diyen öykü ve denemelerinin yer aldığı “Canımı Yakma!” kitabının tanıtımı da yapıldı. Pen Norveç Başkanı William Nygaard, Türkiye PEN Merkezi’nin kitap projesine destek olmaktan kıvanç duyduklarını ifade etti.

Törene Duygu Asena’nın kardeşi İnci Asena, Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, “Canımı Yakma!”nın yazarlarından Ayşe Kulin, Büşra Ersanlı, Işıl Özgentürk, Nilüfer Açıkalın, Tülin Dursun, Ulviye Alpay, Zeynep Aliye ve yayımcı İlknur Özdemir, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı Kurucusu Canan Arın, Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanı Mustafa Köz, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı, PEN, TYS üyeleri, kadın hakları savunucuları, gönüllüler katıldı.

Ödül gerekçesi:

“25 Yıl önce Belge yoksa tarih de yoktur, diye yola çıkan, adeta yoktan var edilen, tepeden tırnağa dayanışma duygusu içinde gerçekleştirilen, o gün bugün misyonunu   sadece dev kütüphanesi, arşivleri, koleksiyonlarıyla değil, etkinliklerle, kadın araştırmalarıyla, ulusal uluslarası sempozyum, panel, sözlü tarih projeleriyle, kadınların belleği ve geleceğine kaynaklık ettiği için,  gelecek kuşaklara ilham verdiği için 2016 PEN Duygu Asena Ödülü’nün Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi’ ne verilmesi kararlaştırılmıştır.”

Duygu Asena hakkında

Gazeteci ve yazar Duygu Asena Kadıköy Özel Kız Koleji’nde okudu, İstanbul Üniversitesi (İ.Ü.) Pedagoji Bölümü’nü bitirdi.

Pedagog olarak Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İ.Ü. Çocuklarevi’nde çalıştı.

Gazetedeki ilk yazısı 1972 yılında Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayımlandı.

1992-1997 arası TRT-2 televizyon kanalında “Ondan Sonra” isimli bir program hazırlayıp sundu.

Gazetecilik hayatı boyunca Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella, Kim, Negatif dergilerini yönetti.

Milliyet gazetesinde başladığı köşe yazarlığını Cumhuriyet ve Vatan gazetelerinde sürdürdü.

Yazar olarak ilk kitabı Kadının Adı Yok’la adını duyuran Duygu Asena geniş bir okur kitlesine ulaştı.

Kadının Adı Yok, 1998’de müstehcen bulunarak yasaklandı. Yayınına iki yıllık dava süreci sonunda izin verilen kitap, yönetmen Atıf Yılmaz tarafından filme alındı.

Asena, Aslında Aşk da Yok (1989); Kahramanlar Hep Erkek (1992); Değişen Bir Şey Yok (1994); Aynada Aşk Vardı (1997); Aslında Özgürsün (2001); Aşk Gidiyorum Demez (2003); Paramparça (2004) adlı kitaplara da imza attı.

PEN Türkiye Merkezi’nin ilk Duygu Asena Ödülü’nü alan İpek Çalışlar onu “Duygu dünyaya doğru yerden bakmayı öğrenmişti. Kim haklı, kim haksız, ezen kim, ezilen kim hep bilirdi. Gazeteciliğini, yazarlığını ve yaşamını eşitlik ve demokrasi üzerine kurmuştu. Toplumun en geniş ezilen kesimi olan kadınları güçlü kılmak için verdiği bunca çabanın altında da bu yatıyordu” diye anlatmıştı.

Duygu Asena 30 Temmuz 2006’da hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal