PEN ayın kitabını seçti: ‘Hayatımızı aydınlatan dostumuz Atillâ Dorsay’ın muhteşem kitapları’

PEN ayın kitabını seçti: ‘Hayatımızı aydınlatan dostumuz Atillâ Dorsay’ın muhteşem kitapları’

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, Atillâ Dorsay’ın 50’den fazla eserini haziran ayı kitabı olarak seçti. PEN’in açıklamasında “İncelikle, değerbilirlikle, vefayla iş görmenin mutluluğunu duyuran bir isim Atillâ Dorsay. 50’yi aşkın kitabını Ayın Kitabı seçiyor, çok yaşasın çok yazsın diyoruz” denildi.

Sinema eleştirmeni, yazar, gazeteci ve mimar Atillâ Dorsay’ın kaleme aldığı 50’den fazla kitabı, PEN Türkiye tarafından haziran ayı kitabı olarak belirlendi. “Dünyaya Açılan Sinemamız ve Yeni Bir Kuşak Türk Sineması”, “50 Unutulmaz Film”, “Emek Yoksa Ben de Yokum!”, “Yaşam ve Ölüm Kentleri”gibi yapıtları kaleme alan Dorsay’ın, Legion d’Honneur-Palmes Academiwues Nişanı, TDK Basın Ödülü ve İstanbul, İzmir ve Antalya film festivalleri Emek Ödülü gibi birçok ödülü bulunuyor.

PEN Türkiye’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Türk sinemasına adanmış bir ömür. Hemen her kuşaktan yönetmenler, oyuncular, filmler. Yazılar, eleştiriler, değerlendirmeler, jüri üyelikleri. Unutulmaz filmlerden hayatımızı değiştirenlere, dünyaya açılan sinemamızdan yeni kuşak yönetmenlere, sinemamızın çöküş ve Rönesans yıllarından değişim rüzgârlarına, Türkan Şoray’dan Yılmaz Güney’e, 100 yönetmenden 100 filme, Yeşilçam’a, Emek sinemasına Atillâ Dorsay’ın kitapları. Emek yoksa hiçbirimiz yokuz, Türk sineması varsa biraz da Atillâ Dorsay’la var.

Sinemamızın emekçisi, eleştirmeni, destekçisi, her şeyi. Bir estet. Şarkılardan kentlere, yemeklerden İstanbul’a, Beyoğlu’na bir yaşam mimarı. Şimdi de sinemadan müziğe, sahneden yazıya, muhteşem kadın dostlarını yazdı. Daha önce de o güzel atlara binip giden dostları yazmıştı.

İncelikle, değer bilirlikle, vefayla iş görmenin mutluluğunu duyuran bir isim Atillâ Dorsay. 50’yi aşkın kitabını Ayın Kitabı seçiyor, çok yaşasın çok yazsın diyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal