PEN Almanya, Erdoğan’ın Fransa’da öldürülen öğretmenle ilgili açıklamalarını eleştirdi

PEN Almanya, Erdoğan’ın Fransa’da öldürülen öğretmenle ilgili açıklamalarını eleştirdi

Yazarlar Birliği PEN, Erdoğan ve bazı Müslüman liderlerin Fransa’da başı kesilerek öldürülen öğretmen Paty ile ilgili yaptığı açıklamaları eleştirdi. PEN, liderlerin hak ve özgürlükleri hedef aldığına dikkat çekti.

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN’in Almanya temsilciliği, bazı Müslüman ülkelerin liderlerinin Fransız öğretmen Samuel Paty’nin başının kesilerek katledilmesiyle ilgili açıklamalarını eleştirdi.

PEN, perşembe günü Darmstadt kentinde yapılan açıklamada, söz konusu liderlerin mesajlarında cinayeti kınamak yerine, Fransa’da anayasal güvence altındaki hak ve özgürlükler ile insan haklarının hedef gösterildiği belirtildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve aralarında İran İslam Cumhuriyeti’nin de olduğu diğer “baskıcı liderlerin” cinayetle ilgili beyanlarıyla anayasal haklara ve hukukun üstünlüğüne saldırıda bulundukları ifade edildi.

İfade ve sanat özgürlüğüne vurgu

PEN Almanya Başkanı Regula Venske, ifade ve sanat özgürlüğünün her ortamda korunması gereken değerler olduğunu belirterek bu konuda Fransız, İranlı, Türkiyeli veya Almanlar arasında bir ayrımın olmadığı gibi Hıristiyanlar, Yahudiler, Müslümanlar veya ateistler arasında da bir ayrışma olamayacağını söyledi.

Venske, “İnancı, milliyeti ne olursa olsun bu konudaki ayrım, demokratlar ve demokrat olmayanlar arasındadır” dedi. Venske, Almanya’da faaliyet gösteren dini toplulukların sorumlularına bir çağrı yaparak seküler hukukun üstünlüğünü açıkça kabul etmelerini, kışkırtma ve şiddete karşı çıkmalarını istedi.

Ne olmuştu?

Samuel Paty adlı 47 yaşındaki öğretmen, 13 Ekim’de görev yaptığı okulun yakınında 18 yaşındaki Çeçen öğrencisi tarafından başı kesilerek öldürülmüştü. Paty, tartışmalı Muhammed Peygamber karikatürlerini ifade özgürlüğü konusunu işlediği dersinde ele almıştı.

 

Kaynak: DW Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal