Pedofili konusuna değinen ‘The Trouble with Being Born’, Berlinale’de tartışmalara neden oldu

Pedofili konusuna değinen ‘The Trouble with Being Born’, Berlinale’de tartışmalara neden oldu

Yetişkin bir adamla, 10 yaşındaki bir kız çocuğu gibi görünen bir robotun ilişkisine odaklanan “The Trouble with Being Born”, ilkgösterimin yaptığı 70. Berlin Film Festivali’nde tartışmalara neden oldu.

FilmLoverss‘ın Independent‘ten aktardığına göre, 2016 yılında “Das unmögliche Bild” ile ilk uzun metrajlısına imza atan Avusturyalı yönetmen Sandra Wollner, bu yıl ikinci uzun metrajlısı olan “The Trouble with Being Born” ile Berlin Film Festivali’ne konuk oldu. Film, ilkgösterimini geçtiğimiz günlerde 70. Berlin Film Festivali’nde yaptı. Pedofili gibi tepkilere açık bir konuya değinen film, bazı eleştirmenler tarafından beğeniyle karşılanmış olsa da pek çok izleyici tarafından tepkiyle karşılandı.

Yetişkin bir adamla, 10 yaşındaki bir kız çocuğu gibi görünen bir robotun cinsel bir boyut da kazanan ilişkisine odaklanan filmin Berlin’deki gösteriminde çok sayıda izleyici tepki göstererek salonu terk ederken, bu tepkiler gösterim sonrasında sosyal medyaya da yansıdı. 10 yaşındaki Lena Watson‘ın hayat verdiği robotun filmde yetişkin bir adamla cinsel ilişki yaşaması tepki çekerken, filmi “pedofili propagandası” yapmakla suçlayacak kadar ağır suçlamalarda bulunanlar da oldu.

Bir çocuğun CGI kullanılarak da olsa çıplak gösterilmesi tepkileri arttırdı

Filmde çocuk gibi görünen robot ile yetişkin adam arasındaki cinsel ilişki açıkça gösterilmiyor olsa da, hikâyenin anlatılma şekli böyle bir ilişkinin varlığına şüphe bırakmıyor. Ayrıca her ne kadar CGI kullanılarak ortaya çıkarılmış olsa da 10 yaşındaki çocuğun bazı sahnelerde çıplak olarak resmedilmiş olması da tepkilerin artmasına neden olmuş gibi görünüyor.

Aslında filmde yer alan robotun 20 yaşlarındaki genç bir kadını andırması planlanıyordu. Ancak senaryodaki müstehcen sahnelerin bir kısmını çıkaran Sandra Wollner, karakterin yaşını düşürerek bir çocuk oyuncuyla çalışmaya karar verdi. The Hollywood Reporter’a verdiği bir demeçte bu kararını savunan Wollner, Lena Watson’ın ailesiyle filmi detaylı bir şekilde konuştuklarını ve çekimler sırasında da ailenin sette bulunduğunu ifade etti.

Berlin’deki ilkgösteriminin ardından aldığı tepkilerin “The Trouble with Being Born”un festival yolculuğunu ne şekilde etkileyeceği merak konusu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal