Paylan: ‘Süryani manastırının arazisinde yapılan otopark inşaatını neden durdurmuyorsunuz?’

Paylan: ‘Süryani manastırının arazisinde yapılan otopark inşaatını neden durdurmuyorsunuz?’

Mardin’de Süryani Katolik cemaatine ait birinci derece tarihi eser olan Mor Efrem Manastırı arazisine katlı betonarme otopark yapmak amacıyla kazı çalışmalarına başlandı. Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP’li Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy’a, “Süryani manastırının arazisinde yapılan otopark inşaatını neden durdurmuyorsunuz?” diye sordu.

Mardin Diyarbakırkapı Mahallesi’nde bulunan ve Süryani Katolik cemaatine ait birinci derece tarihi eser olan Mor Efrem Manastırı’nın arazisine katlı betonarme otopark yapılmak istendiği için kazı başlatıldı. İnşaat çalışmasının 1884’te inşa edilen tarihi manastıra ciddi zarar vereceği değerlendiriliyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a, Anadolu’da Ermeni, Süryani, Rum ve benzeri kültürlere ait tarihi mekânların neden korunmadığını sordu.

Paylan’ın, Bakan Ersoy’un yanıtlaması istemiyle hazırladığı soru önergesi şöyle:

– “Süryani manastırının arazisinde yapılan otopark inşaatını neden durdurmuyorsunuz?

– “Süryani Mor Efrem Manastırı’ndan ‘yeşil saha’ bahanesiyle gasp edilen alan üzerine yapılan katlı otoparkın tarihi manastırın varlığı için bir tehdit olduğunu bilmiyor musunuz?

– “Anadolu coğrafyasındaki; Ermeni, Süryani, Rum ve benzer kadim kültürlere ait kilise, manastır, mezarlık gibi tarihi mekânlara karşı uygulanan yoketme politikasına neden dur demiyorsunuz?”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal