Paris’te milyarder François Pinault’nun sanat koleksiyonunu sergileyen yeni bir müze açıldı

Paris’te milyarder François Pinault’nun sanat koleksiyonunu sergileyen yeni bir müze açıldı

Paris’teki müzelerin bu hafta yeniden açılmasıyla milyarder François Pinault sonunda, içinde pelüş güvercinlerden yavaş yavaş eriyen sandalyelere kadar uzanan eserler olan geniş çağdaş sanat koleksiyonunu başkentte sergileme fırsatına erişti. François Pinault, “Bu açılış, zorlu geçen  2020 yılından sonra Paris’teki kültürel yaşamın yeniden doğuşuna katkıda bulunacak” dedi.

Dört yıllık çalışmanın ardından yenilenen ve çağdaş bir sanat merkezine dönüştürülen, Halles ve Louvre yakınındaki eski emtia borsası (Bourse de Commerce),  22 Mayıs Cumartesi günü modern sanatlar müzesi olarak açıldı. Fransa’nın en büyük servetlerinden birine sahip 84 yaşındaki François Pinault’nun şirketleri, perakende ve lüks sektörlerinde (Keringgrubu) faaliyet gösteriyor. Pinault koleksiyonu 1960’lardan günümüze kadar resim, heykel, enstalasyon, fotoğraf, video, film ve ses çalışmalarından oluşan yaklaşık 10 bin eseri bir araya getiriyor. Toplamda 7 bin 700 m2’si halkı ağırlamaya adanan binada, her biri 100 ila 600 m2’lik çeşitli modüllerde 3 bin m2’lik alan sergi için ayrılmış. Ayrıca bodrum katına 300 kişilik amfitiyatro, üçüncü katta restoran ve ofisler inşa edildi.

Paris’in kalbindeki müzenin açılış sergisi için merkezdeki kubbenin altına İsviçreli heykeltıraş Urs Fischer’in, anıtsal balmumu eseri yerleştirilmiş. Sahnede yanan sandalyeler ve mermer görünümlü bir heykel de dâhil olmak üzere tamamı balmumu olan heykellerin altı ay içinde yavaş yavaş eridiği geçici bir çalışma bu. Floransa’daki Piazza della Signoria’yı süslemek için Medici tarafından 16. yüzyılda Giambologna’a yaptırılan “Sabine Kadınlarının Kaçırılması”nın görünüşte mükemmel bir kopyası. Dev bir mum olan balmumu seti altı ay boyunca tükenmeye ve yavaşça akmaya mahkûm.

Müze, ziyaretçilerin fotoğrafçı Cindy Sherman ve ressam Peter Doig’in parçaları da dâhil olmak üzere, işadamının muazzam sanat hazinesini görmelerine de olanak tanıyacak. Açılış için sergilenen ve çoğu yeni koruma altına alınmış olan 200 eser, Afrika-Amerikan tarihi keşifleriyle tanınan Kerry James Marshall gibi Fransa’da eserleri daha önce sergilenmemiş sanatçıları da içeriyor. Maurizio Cattelan’ın “Autres” (Diğerleri) adlı sanat enstalasyonunda ise tepeden galeriye doğru bakan pelüş güvercinler, ziyaretçilere başlarının üzerinden izlendikleri izlenimini vermek için tasarlanmış.

Pinault Venedik’te açtığı Palazzo Grassive Pointe de la Douane adlı iki müzenin ardından, koleksiyonunu bu yıl Parislilerle paylaşmak istedi. Bu yeni mekânı tasarlama görevi, Venedik projelerinde François Pinault ile zaten işbirliği yapmış olan Japon mimar Tadao Ando’ya verildi. 2019’da projenin sunumu sırasında “Mevcut olanın içine uyan yeni bir dairesel şekil yaratmak istedim” diyerek, müzenin kendisinin de böylece “dünyanın kültür merkezi olan Paris’in içinde, bir kültürel merkez hâline geleceğini vurguladı ”. 1995 Pritzker Mimarlık Ödüllü Tadao Ando, ​​19. yüzyıldan kalma cam çatının altında binanın merkezine 50 cm kalınlığında beton ve metalden yapılmış dokuz metre yüksekliğinde ve otuz metre çapında bir silindir yerleştirdi. Bu, yapının kalbinde “anıtsal eserlere” adanmış bir merkezi ada olacak. Silindirin dışında olan bir geçitle ziyaretçiler başka bir sergi alanına geçebilecekler ve yine binanın birinci ve ikinci katlarında diğer dört sergi odası da erişilebilir olacak.

Bu bina, 16. yüzyılda Catherine de Medici’nin özel konağı olması, ardından 18. yüzyılın ikinci yarısında “buğday hâli” olarak kullanılması ve 19. yüzyılın sonunda emtia borsasına dönüştürülmesiyle ünlü. Paris Ticaret ve Sanayi Odası (CCİ) Ocak 2017’de binayı boşalttı. O tarihte, binanın sahibi olan Paris Belediyesi burada yeni bir kültür alanı kurmak istedi. Aynı yılın 27 Nisan 2017 tarihinde Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, binanın Pinault koleksiyonuna ev sahipliği yapacağını duyurdu. Daha sonra François Pinault ile uzun vadeli bir kira sözleşmesi imzaladı ve böylece elli yıl boyunca siteyi işletmek için tüm haklarını ona bıraktı. Pinault koleksiyonu tarafından, 150 milyon Avro olarak tahmin edilen restorasyon ücretinin tamamı, vergi muafiyeti olmaksızın ödendi. Paris Belediyesi, sahibi sıfatıyla, operasyonun ilk iki yılı için 7 milyon Avro, ardından kalan kırk sekiz yılı için ayda 60 bin Avro gelir tahsil edecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal