Paris saldırılarında bir sığınak: Shakespeare and Company kitabevi

Paris saldırılarında bir sığınak: Shakespeare and Company kitabevi

Paris’teki barbar terör saldırısının gerçekleştiği 13 Kasım gecesi, kentteki ünlü kitabevi Shakespeare and Company de diğer her yerle birlikte tamamen karanlığa gömüldü. Ardı arkası kesilmeyen polis sirenlerinin yerini kitapçıyı gezen turistlerin feryatları aldı. Saldırılar nedeniyle olağanüstü hâl ilan edilmesiyle, polisler kitabevinin kapılarının kapatılmasını ve dışarıya kimsenin çıkmamasını istedi. Böylece kitabevi o gece hem çalışanlar hem de müşteriler için bir sığınak haline geldi.

Yazar Harriet Alida Lye saldırılar sırasında oradaydı ve kitabevinden Guardian gazetesine şu notu günderdi: “Burada, kitapçıda güvendeyiz. Pencereler karanlığa gömüldü. Burada yaklaşık 20 müşteriyle beraber saatlerdir oturuyoruz. Hiçbir şey görmedim ama sürekli polis arabaları geçiyor, insanlar barlardan sendeleyerek çıkıyor. Burada güvendeyiz ama Paris’te ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok.”

Yazar Lye, sonrasında National Post’a o gece yaşadıklarını şöyle anlattı: “O gece, kendini rahat hissetmeyip ayrılmayı düşünen herkes orada kalmaları için davet edildi. Yaklaşık 20 müşteri ve personel kitabevinde kaldı. Çay yapıldı, birisi yulaf ezmesi yaptı. Telefonlar şarj edildi. Paris’te yaşayan bizler kendi başımızın çaresine baktık ve arkadaşlarımıza mesajlar atarak güvende olup olmadıklarını sorduk. Şaşkındık, korkuyorduk, kederliydik ama güvendeydik.”

Kitabevi çalışanı Rose Alana Frith ise o gece yaşadıklarını Buzfeed’e şöyle anlattı: “O saatleri unutmak mümkün olmayacak. Yıkıcı haberler, uykusuzluk ve siren sesleriyle dolu mavi ışıklar. Olaylar patlak verdiğinde, merdiven boşluğunda, tanışmadığım ama tanıdık yüzler gördüm. Bu bana teselli oldu.”

Kitapçı hafta sonu boyunca kapalı kaldı ancak her pazar birbirilerinin çalışmalarını gözden geçirmek için bir araya gelen yazarlar yine oradaydı. Bir düzine insan dükkânın önünde toplanıp barın bulunduğu yere doğru yürüdü.

Shakespeare and Company, pazartesi günü, yasın ardından tekrar açıldı. Yazar Claire-Louise Bennett kitap imzalamak için oradaydı.

Özel bir kitabevi: Shakespeare and Company

Uzun süre yurt dışında yaşayan yazarlar ve turistler için mutlaka görülmesi gereken bir durak olan Shakespeare and Company, Paris’in Saint-Michel bölgesinde İngilizce yayınlar satan bir kitapçı.

Dükkân aynı isimle 1919 yılında açıldı ve bir zamanlar Ernest Hemingway ve James Joyce gibi yazarların uğrak yerlerinden birisiydi. Shakespeare and Company, II. Dünya Savaşı sırasında kapanmak zorunda kaldı. 1951’de George Whitman tarafından yeniden açılan kitabevi 1964’te tekrar eski adına kavuştu.

Kitabevinin kendine özgü bir geçmişi var. Henry Miller, Samuel Beckett ve James Baldwin gibi yazarları kendisine çekmeyi başaran mekân, Allen Ginsberg gibi hippiler arasında da popüler oldu.

Shakespeare and Company’yi şimdilerde, adını mağazanın ilk kurucusu olan Amerikalı kitapçı ve yayımcı Sylvya Beach’ten alan Whitman’ın kızı Sylvya işletiyor.

Mağazanın dışında kalan turistlerin oluşturduğu sıra bazen o kadar büyüyor ki çalışanların gününün büyük bir kısmı bu sırayı düzenlemekle geçiyor. Ancak tüm bunlara rağmen Shakespeare and Company, kitapçı ve yazarlar için çalışma, okuma ve uyku için geldikleri bir yer olarak biliniyor. Tumbleweed Hotel de denilen mağazada raflar arasında gizlenmiş ve tamamen ücretsiz uyku karyolaları bile var. Orada uyumanın karşılığı ise ya dükkânda bir gün çalışmak ya da günde en az bir kitap okumak…

Mağaza kendi web sitesinde bugüne kadar yaklaşık 30 bin kişinin burada uyuduğunu söylüyor. 2011 yılında hayatını kaybeden Whitman şöyle diyor: “Bu Tumbleweed Oteli’nin inancıdır. Ne verebilirseniz verin, neye ihtiyacınız varsa alın.”

Whitman’ın başka bir sloganı ise “Yabancılara karşı soğuk olmayın, onlar meleklerin kılık değiştirmiş hali.” İncil’den yapılan bu alıntı mağazanın duvarında asılı duruyor.

Kaynak: Newsweek

Hazırlayan: Anıl Aksoy

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal