Palmira IŞİD’den geri alındı

Palmira IŞİD’den geri alındı

Suriye ordusu, geçen mayıs ayından bu yana Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) işgali altında bulunan Palmira antik kentini geri aldı.

DHA’nın aktardığı, Suriye resmi haber ajansının (SANA) haberine göre, Suriye Ordusu IŞİD güçlerini bölgeden püskürterek Palmira kenti ve çevresini kontrol altına aldı. Habere göre, Rus savaş uçaklarının hava desteğiyle kenti gören kritik tepeyi ele geçiren Suriye Ordusu, antik kent ile birlikte kritik bir ana yolu da ele geçirmiş oldu. Humus’un doğusunda kalan Palmira, IŞİD’in işgali altında bulunan Deyr ez Zor kentine giden yol üzerinde bulunuyor.

Haberde ayrıca, “SANA’ya açıklama yapan askeri kaynak, ordu birliklerimizin destekçi güçlerle işbirliği içinde Homs kırsalının doğusu Tedmur Üçgeninin yanı sıra Tedmur Kentine batı ve güneybatı kenarlarından bakan tüm stratejik bölgeleri kontrollerine geçirdiklerini belirtti” denildi.

IŞİD, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Dünya Mirası listesinde bulunan Palmira kentinin önemli bölümlerini havaya uçurmuş ve görüntülerini yayınlamıştı.

Palmira’da kazılar yapan arkeolog Halid Esad ise IŞİD’in işgalinden sonra Palmira’yı terk etmeyi reddetmiş ve IŞİD tarafından öldürülmüştü.

opal2

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal