Palmira beş yıl içinde eski haline döndürülebilir

Palmira beş yıl içinde eski haline döndürülebilir

Mayıs 2015’ten beri IŞİD’in elinde olan antik kent Palmira, dün Suriye rejim güçleri tarafından tekrar ele geçirildi. Suriye ordusu zaferi “IŞİD’in çöküşünün başlangıcı” olarak değerlendirirken, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad desteği için Rusya’ya teşekkür etti.

Palmira’daki tarihi eserlerin işgal döneminde bombaların hedefi olması, yağmalanması, Türkiye sınırı ve Lübnan da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde bulunduğu ve satıldığı iddialarının yaygınlaşması üzerine, antik kentin bugün ne halde olduğu merak konusuydu. Bugün basına servis edilen fotoğraflardan, her ne kadar kentte ciddi tahribatlar olsa da, genel olarak bölgenin iyi durumda olduğu görülebiliyor.

Suriye Tarihi Eser ve Müzeler Genel Müdürü Maamoun Abdulkarim, kendilerini en kötü duruma hazırladıklarını belirtti. Guardian’a konuşan Abdulkarim, arkeolojistlerden oluşan bir ekiple çok yakında zararın boyutunu tespit etmek amacıyla Palmira’yı ziyaret edeceklerini ve zarar gören tapınak ve kemerleri yeniden inşa edeceklerini söyledi.

Abdulkarim, “Uluslararası terörizme karşı bir mücadele vereceğiz; ne yaparlarsa yapsınlar tarihimizi silemeyeceklerini ve boş boş oturup harabenin ardından ağlamayacağımızı göstereceğiz” dedi.

Abdulkarim AFP’ye yaptığı açıklamada ise, Palmira’nın beş yıl içinde yenilenebileceğini ifade etti.

“Şayet UNESCO’nun onayını alabilirsek, IŞİD’in zarar verdiği ya da yıktığı yapıları restore etmek için beş yıla ihtiyacımız var. Yetkin bir personelimiz, bilgimiz ve araştırmamız var. UNESCO’nun onayıyla bir yıl içinde çalışmaya başlayabiliriz.”

IŞİD, geçtiğimiz sene boyunca Palmira’nın antik tiyatrosunu infazları gerçekleştirmek için kullandı. Palmira antik kenti üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen 82 yaşındaki Suriyeli arkeolog Halid Esad da burada öldürüldü.

Abdulkarim, önümüzdeki hafta UNESCO yetkilileriyle bir toplantı yapacağını söyledi.

Hazırlayan: Haziran Düzkan

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal