Pakistan’ı karıştıran feminist dizi: ‘Cadılar’

Pakistan’ı karıştıran feminist dizi: ‘Cadılar’

Pakistan’da eşleri tarafından aldatılan kadınları konu alan feminist dizi “Churails” (Cadılar), eşcinsel ilişkiler, cinsellik, erkek egemen düzen ve kadınlara yönelik güzellik standartlarına odaklanan senaryosuyla muhafazakâr ülkede büyük tartışma yarattı.

Karaçi’de çekilen ve Hindistan merkezli online platform Zee5 tarafından yayımlanan dizi, eşini aldatan erkekleri yakalamak için burka mağazası görünümünde gizli bir dedektiflik bürosu işleten dört kadını başrole taşıyor.

Genelde bu tür içeriklerin sansürlendiği ülkede yayın hayatına başlayan dizinin oyuncularından Mehar Bano, “Senaryoyu ilk okuduğumda ‘Bunu yapabilir miyim” diye düşündüm” dedi. Dizide ailesinin yasaklaması nedeniyle çok sevdiği boks sporundan uzak kalan Zübeyde isimli genç bir kadını canlandıran Bano, “Böyle bir şeyin büyük tepki yaratacağını biliyorduk” diye konuştu.

Senaristlerden Asım Abbasi de, “Televizyonlarda, dijital platformlarda ya da sinemalarda bu kadınları hiç göremiyoruz ama var olduklarını biliyorum” dedi.

Kadın odaklı yapımların çok nadir olduğu Pakistan’da, kadın karakterler genelde geleneksel ev hanımlarıyla beraber yaşadıkları kayınvalidelerinin ötesine geçemiyor.

Özellikle sosyal medyada büyük ses getiren dizi, “ahlaksızlığı teşvik ettiği” gerekçesiyle muhafazakâr kesimde tepki yarattı. Zee5, gelen tepkiler üzerine dizinin yayınını geçici olarak durdurdu ancak diziyi sürdürmeye kararlı.

Pakistan’da Başbakan İmran Han iktidarında, özellikle sosyal medyaya yönelik sansür giderek yükseliyor. Çin merkezli video uygulaması TikTok “ahlaka aykırı içerikler” nedeniyle eylülde geçici olarak yasaklanmıştı. Yabancı flört uygulamaları Tinder ve Grindr de son dönemde engellenen platformlar arasında yer alıyor.

Kaynak: Independent Türkçe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal