Paco Peña, Lorca anısına İstanbul’da

Paco Peña, Lorca anısına İstanbul’da

Flamenko müziğinin yaşayan en önemli temsilcilerinden Paco Peña, İspanyol şair Federico Garcia Lorca’nın ölümünün 80. yılı anısına hazırladığı “Patrias” gösterisiyle İstanbul’da. Bu akşam İş Sanat’a gerçekleşecek gösteri, İspanya İçsavaş’na odaklanıyor. Gösteri ilk kez Edinburgh Festivali’nde sahnelendi, ardından uzun süre Londra’da kapalı gişe oynadı, şimdi ise dünya turunda. Sahnede dansçı, gitarist ve solistlerin eşlik edeceği Paco Peña’nın gösterisi saat 20.30’da başlayacak.

1942 yılında Kordoba’da doğan Paco Peña’nın ilk LP’si 1966 yılında “Flamenco!” adıyla yayımlandı. Onun aşkında LP’nin yanı sıra Paco Peña ardı ardına albümler yayımlayan Peña’nın son olarak Eliot Fisk ile birlikte “Dou Recital” adlı CD’si 2014 yılında yayımlandı.

Paco Peña, flamenkonun bir yaşam biçimi olduğunu bir söyleşisinde şu sözlerle anlatmıştı:

“Çok haklısınız. Flamenko’yu sadece müzik ve dans ile açıklarsak birçok yönü eksik kalmış olur. Flamenko, doğduğu topraklardaki kültürü ve yaşam biçimini anlatan bir ifade şekli. Duygusal yönü kuvvetli bir iletişim. Endülüs’teki insanların hayatta karşılaştıkları acıları, zorlukları anlattıkları, ifade ettikleri, bunu yaparken de müziği ve bedenlerini kullandıkları bir form. Tarihten, yaşananlardan beslenerek bugünlere ulaşıyor. İnsanların geçmişte yaşananlar hakkındaki hislerini çok yoğun duygularla aktarırken Endülüslü insanların karakterlerini, kültürlerini ve hayata bakışlarını da müthiş güzel yansıtıyor. Ve aslında flamenkoyu dinlerken ya da izlerken Endülüslü insanların ne kadar duygusal ve sezgisel olduklarına şahit olursunuz.”

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal