Özdemir Erdoğan: ‘Zeki Müren kötü örnek olmadıysa LGBT’ler nereden çıktı?’

Özdemir Erdoğan: ‘Zeki Müren kötü örnek olmadıysa LGBT’ler nereden çıktı?’

Özdemir Erdoğan, Zeki Müren’i hedef alarak “Eğer kötü örnek olmadıysa her toplumsal harekette, alakalı alakasız çok renkli bayraklarıyla boy gösteren LGBT’ler nereden çıktı? Bunu görmek lazım” ifadesini kullandı.

Daha önce Zeki Müren için “Onu izleyen küçük erkek çocukları travmalar yaşadı” iddiasında bulunan Özdemir Erdoğan, usta sanatçıyı bir kez daha hedef aldı.

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuşan Özdemir Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamaların arkasında olduğunu belirterek, “Ülkemizde kültür adına söz söyleyen, yazan çizen, satılmamış, namuslu ve cesur eleştirmen kalmadığından, bu görev birkaç sanatçı arkadaşımla bize düştü” dedi.

“Gıyabımızda yalan yanlış haberler yapılıyor, korkakça arkamızdan konuşuyorlar… Bu bir itibar suikastıdır” diyen Erdoğan şöyle devam etti:

“Serbest ekonomilerde genel prensip, değerler üretip ülkeye maddi manevi kazanç sağlamaktır. Bizde tam tersi yapılıp emperyalizme hizmet ediliyor. Şunu da söylemek isterim; beni eleştirenlere verilen cevapları sosyal medya hesaplarımda yayınlandım. İsteyen bu cevaplara bakabilir. Zeki Müren’i dinleyip dinlememek insanların kültürel eğitimleriyle ilgili bir tercih meselesidir, zevk meselesidir. Buna diyecek bir şeyim yok. Benim itiraz ettiğim nokta başka…”

‘Eğer kötü örnek olmadıysa LGBT’ler nereden çıktı?’

Erdoğan şöyle devam etti:

“Üstat neyzen Niyazi Sayın, Zeki Müren için ‘Müzik ortamımıza atılan atom bombasından farksızdır’ diyor. Ben de katılıyorum bu sözlere. Zeki Müren’in kadın çağrışımlı makyajları, kıyafetleri, mini eteği, halktan ve yönetimden hiçbir tepki almadı. Televizyonun en önemli reyting saatlerinde, halkımız, çocuklarıyla birlikte ailece bu gösteriyi izledi. Çeşitli sahnelerdeki klasik müziğimizin kalitesini çok aşağılara çeken taklitlerine ne demeli? Şimdi bazıları ‘Benim çocuğuma bir şey olmadı’ diyor ama en sıradan bir psikolog bile çocukların herhangi bir tanımlamaya sığdıramadıkları bu obje karşısında etkilenebileceklerini kabul eder. İşte benim de itirazım bu noktada başlıyor, eğer kötü örnek olmadıysa, her toplumsal harekette, alakalı alakasız çok renkli bayraklarıyla boy gösteren LGBT’ler nereden çıktı, bunu görmek lazım.”

‘Bülent Ersoy konuya duygusal bakıyor, o yüzden tepki gösterdi’

Bülent Ersoy’un açıklamalarına tepki göstermesine ilişkin de konuşan Erdoğan, “Bülent Ersoy konuya duygusal bakıyor, o yüzden tepki gösterdi bence. Müren, hırslı, şöhret düşkünü biriydi, sahnede kendi sinin yerine Ersoy’un tercih edilmesini kaldıramadı. Esasen Müren’i tahtından indiren Ersoy’dur yani. Bakmayın Bülent Ersoy’un böyle açıklama yapmasına. Elini öpmüş, sonra da tahtına oturmuştur” ifadelerini kaydetti.

Erdoğan, “Magazin dünyasından da çok büyük eleştiri aldınız… Size yöneltilen bu eleştirileri nasıl yorumluyorsunuz?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:

“Zeki Müren’in ilk sahne yıllarındaki geleneksel klasik müzik yorumlarına, hiçbir sözümüz olmamıştır. Yazılanlar, çizilenler, arkamızdan söylenenler, yalandır, yanlıştır, maksatlıdır. Benim eleştirimi maksatlı yorumlayanlar var. Piyasaya çıkıp spekülasyonlardan pay alıp şöhretlerini güncellemek zorunluluğunu hisseden tipler bunlar… Nasılsa Özdemir Erdoğan’a atış serbest deyip, saygısızca yorum yapıyorlar. Bu süreçte Müzik Yorumcuları Birliği Başkan’ı Burhan Şeşen şöyle bir tweet attı: ‘Mesela ben biraz daha yaşlanıp Zeki Müren için kötü sözler söylersem beni direkt vurun.’ Şeşen’in bu paylaşımının açılımı; ‘Zeki Müren’i eleştiren bu yaşlı Özdemir Erdoğan’ı vurun’dur. Şimdi soruyoruz bu kişi nasıl bir sanatçıdır? Ve MÜYORBiR Başkanlığı’na ne kadar yakışıyor?”

3 yorumlar

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

3 Yorumlar

 • Seyit Nusret Öztürk
  10 Mart 2021, 11:52

  "Şeşen’in bu paylaşımının açılımı" diye başlayan cümlesi bu "yaşlı" şovenin yaşlılığından mıdır bilemem, oradaki mecazı, "vurun" sözcüğü ile kastedilen şeyin gözden çıkarın, değer vermeyin olduğunu dahi anlayamadığını gösteriyor. Bu nedenle evet bizim de bu tür gericileri "vur"mamız, gözden çıkarmamız, defedip gitmemiz, değersizliğini cümle aleme göstermemiz, teşhir etmemiz, insanlarımızı zehirlemelerini engellememiz vs. vs. gerekmektidir. (Not: Bak bakalım gerici bey, bir vurun sözcüğü üzerinden ne kadar çok mecazi söz türetiliyormuş; gör ve go home!)

  CEVAPLA
 • Seyit Nusret
  11 Mart 2021, 10:05

  Site yönetimine söylüyorum; yorumlar görünmüyor!

  CEVAPLA