Oyuncular Sendikası’ndan adalet çağrısı: ‘Oyuncular hakkında tek tek suç duyurusunda bulunulması absürt, failler en ağır şekilde cezalandırılmalı’

Oyuncular Sendikası’ndan adalet çağrısı: ‘Oyuncular hakkında tek tek suç duyurusunda bulunulması absürt, failler en ağır şekilde cezalandırılmalı’

Oyuncular Sendikası, hakkında hapis cezası istemiyle dava açılan Ezgi Mola ve Mola’ya destek olduğu için haklarında suç duyurusunda bulunulan sanatçılara destek verdi. Sendikanın açıklamasında, “Kamuoyunun bu denli vicdanını yaralayan ve infial yaratan bir dava hakkında söz söyleyen oyuncular ve vatandaşlar hakkında tek tek suç duyurusunda bulunulmasını absürt buluyor ve kabul etmiyoruz” denildi.

Oyuncu Ezgi Mola’ya, geçen yıl Batman’da İpek Er’e tecavüz edip intihara sürüklediği suçlamasıyla yargılanan uzman çavuş Musa Orhan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Mola’ya destek olurken hakaret içerikli paylaşım yaptığını öne sürdüğü 16 sanatçı hakkında da suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili açıklama yayımlayan Oyuncular Sendikası, yargıdan faillerin en ağır şekilde cezalandırılmasını talep etti, “Adalet bekliyoruz” dedi.

Sendikanın “Ezgi Mola Yalnız Değildir”, “Üyelerimiz Yalnız Değildir”, “Meslektaşlarımız Yalnız Değildir” etiketleriyle paylaştığı açıklama şöyle:

“Nitelikli cinsel saldırı ve intihara sürükleme suçları sanığı olarak tutuksuz yargılanan Musa Orhan’ın avukatı aracılığı ile başta oyuncu Ezgi Mola olmak üzere sosyal medya paylaşımları nedeniyle, içinde üyelerimizin de bulunduğu pek çok sanatçı ve destek mesajı yazan yüzlerce kişi hakkında ‘hakaret’ iddiası ile suç duyurusunda bulunmasını, hatta hapis cezası istemesini, en hafif tabiri ile hayretle takip ediyoruz.

Kamuoyunun bu denli vicdanını yaralayan ve infial yaratan bir dava hakkında söz söyleyen oyuncular ve vatandaşlar hakkında tek tek suç duyurusunda bulunulmasını absürt buluyor ve kabul etmiyoruz.

Yargımızın; her gün kadınların yaşam hakkı başta olmak üzere en temel haklarını -cezasızlığa güvenerek- ihlal, gasp ve tehdit eden failleri en ağır şekilde cezalandırmasını talep ediyor ve adalet bekliyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 yorum

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal