Oyuncular Sendikası: ‘Yaşasın örgütlü dayanışma, yaşasın örgütlü tiyatro’

Oyuncular Sendikası: ‘Yaşasın örgütlü dayanışma, yaşasın örgütlü tiyatro’

Oyuncular Sendikası tarafından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’ne ilişkin bir açıklama yayımlandı.

“Yasaksız, sansürsüz, engelsiz bir tiyatro için; 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’müz kutlu olsun!” mesajıyla yayımlanan açıklamada şöyle denildi:

Bugün, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nü farklı duygularla kutluyoruz.

Bir yandan tiyatrolarımız ve tiyatrocularımız, son yıllarda yepyeni şekillere bürünmüş yasaklar, engeller ve baskılarla karşılanıyor. Evet, belki tiyatro tarihinin hemen her döneminde ve hemen her coğrafyada siyasi ve toplumsal erkin hedefinde olmuştur. Çünkü tiyatro toplumu iyileştirir, yönetenlerin kör etmeye çalıştığı gözleri ve vicdanları iyileştirir. Bu yüzden de tiyatro ve tiyatrocular hep baskılarla karşılaşmıştır. Ancak son yıllarda; şekil değiştirmiş, ‘serbest piyasa’ dinamikleri kılığına bürünmüş sinsi taktiklerle engellenen oyunlar, baskılarla kendine salon bulamayan ya da tahsis edilen salonları sürekli ‘tamirat’a sokularak ellerinden alınan tiyatrocular, sosyal medyada beyan ettikleri fikirlerinden ya da yüzyıllardır oynana gelen oyunlara sahnede getirdikleri yorumlardan ötürü hapis cezası alan oyuncu DOST’lar, Nazlı’lar var. Bunları görmemek bizleri derinden yaralıyor.

Hatta bugün yapılan bu yürüyüş bile, her sene yapıldığı gibi tekrarlanmasına müsaade edilmeyerek, bir tür engelleme ile karşı karşıya bırakıldı. Oyuncular Sendikası olarak biz, yasakları ve engelleri değil; oyuncuların sosyal ve mesleki haklarını aldığı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin hüküm sürdüğü, tiyatrocuların tacizden ve mobbingden arınmış güvenli bir ortamda çalıştığı ve devletin Anayasal görevini yerine getirerek sanatı ve sanatçıyı koruduğu, onlara destek olup haklarını verdiği bir tiyatro ortamını istiyoruz. Ve ulusal – uluslararası tüm platformlarda bu hedefe ulaşmak için çalışıyoruz.

Öte yandan; her şeye, her türlü baskıya rağmen biz tiyatrocular buradayız ve yüzyıllardır sahnelerden yaptığımız gibi yine sözümüzü söylemeye devam ediyoruz. İstanbul’da ve Türkiye’nin her yerinde tiyatrolar ve tiyatrocular olarak büyüyoruz, çoğalıyoruz. Her türlü engele rağmen daha çok üretiyor, yeni seyircilere ulaşıyor, onlarla büyüyor, umutları büyütüyoruz.

 En son TÜİK verilerine göre 2016 – 2017 sezonunda İstanbul’da sadece özel tiyatroların toplam seyirci sayısı 1.850.000 civarlarına gelmiş. 2018 – 2019 sezonundan İstanbul sahnelerinde tam 215 yeni oyunun sahnelendiğini düşününce, bu sene toplam seyirci sayısında 2 milyon seviyesini aştığımızı tahmin etmek işten bile değil.

Son yıllarda giderek daha fazla oyuncumuz, yazarımız, yönetmenimiz tüm dünyada üretiyor, ödüller alıyor. Yani tiyatromuz ve tiyatrocularımız büyük bir hızla ve kaliteyle üretiyor, yeni yollarla seyircisine ulaşıyor. UMUT oluyor.

Oyuncular Sendikası olarak biz de bugün sözümüzü tüm tiyatroculara ve tiyatro seyircilerine söylemek istiyoruz. Tiyatroyu engellemeye çalışanlar maalesef hep olmuştur ve büyük ihtimalle olmaya devam edecektir. Bu sebeple biz, her koşulda birlikte dayanışma içinde durmaya, örgütlü olmaya, kendi gücümüzle kendimizi ve toplumu iyileştirmeye ve UMUT olmaya devam etmeliyiz.

Yaşasın örgütlü dayanışma, yaşasın örgütlü tiyatro…

Dünya Tiyatrolar Günü kutlu olsun.”

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal