Oyuncu Ali-Asghar Shahbazi hayatını kaybetti

Oyuncu Ali-Asghar Shahbazi hayatını kaybetti

İranlı oyuncu Ali-Asghar Shahbazi 98 yaşında yaşamını yitirdi.

AA’dan aktarılan haberlere göre, İran’ın Oscar ödüllü filmi “A Separation” (Bir Ayrılık) filminde Nadir karakterinin alzaymır hastası babası rolü ile seyircinin büyük beğenisini kazanan Ali-Asghar Shahbazi hayata veda etti.

İran resmi ajansı IRNA‘ya göre, 98 yaşındaki Shahbazi, kalbinin durması sonucu pazar günü hayatını kaybetti. Shahbazi dün düzenlenen törenle Tahran’da sonsuzluğa uğurlandı.

1922 yılında Tahran’da doğan Ali-Asghar Shahbazi , “Bir Ayrılık” filmindeki başarılı rolü ile geniş kitlelerce tanındı.

Shahbazi, filmdeki güçlü oyunculuğu sayesinde 61. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu seçilenlere verilen Gümüş Ayı ödülünü filmin diğer üç erkek oyuncusu ile paylaştı.

“Bir Ayrılık”

İran sinemasının başyapıtlarından

Asghar Farhadi’nin yönetmenliğini yaptığı ve orta sınıf bir çiftin ayrılık hikâyesinin anlatıldığı 2011 yapımı İran filmi, tüm dünyada ses getirmiş, sinema festivallerinde onlarca ödül kazanmıştı.

İran sinemasının en başarılı yapıtları arasında gösterilen film, 84. Akademi Ödülleri’nde en iyi yabancı film seçilerek Oscar ödülüne, 61. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde de en iyi film seçilerek Altın Ayı ödülüne değer görülmüştü.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar